Mężczyznom pozwoli żyć dłużej i zdrowo się starzeć jedynie edukacja zdrowotna i profilaktyka, która potrzebna jest od najwcześniejszych lat. - Z pewnością powstanie niebawem ustawa o zdrowiu publicznym, która w tym pomoże. Ale musi mieć finansowanie, bo inaczej podzieli los bardzo dobrego, ale martwego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - przestrzegał 17 lutego br. w Senacie Maciej Piróg, doradca Prezydenta RP ds. zdrowia.

Celem konferencji pt. "Polski mężczyzna może żyć dłużej i zdrowo się zestarzeć" było przedstawienie głównych przyczyn zdrowotnych i barier w systemie opieki medycznej wpływających na długość i jakość życia mężczyzn w Polsce. Jeden z inicjatorów konferencji, wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski, wskazał na początku, że nasze społeczeństwo starzeje się najszybciej spośród krajów UE.

Jakie są prognozy dla Polski? Zgodnie z przewidywaniami GUS, w skali kraju liczebność osób starszych (65+) zwiększy się o 5,4 mln w ciągu 35 lat. Udział ludności w wieku 65 lat i więcej w populacji ogółem będzie stale wzrastał. Od 14,7% w 2013 r., przez 18,9% w 2020 r., do 32,7% w 2050 r.

Rządowy program

- Sytuacja demograficzna jest naszym głównym wyzwaniem - podkreśliła Marzena Breza, dyrektor departamentu polityki senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Zwróciła przy tym uwagę na zjawisko feminizacji starości w Polsce, niemające w takiej skali odpowiednika w innych krajach Unii Europejskiej.

- Od 2012 r. realizujemy rządowy program aktywności społecznej osób starszych, zdrowego i aktywnego starzenia się. Wydamy na to 40 mln zł rocznie do 2020 r. Ale trzeba podkreślić, że naszymi beneficjentami są głównie kobiety, to one korzystają przede wszystkim z tych pieniędzy - mówiła Marzena Breza.

Dodatkowe środki na zdrowe i aktywne starzenie się zostaną wydane w ramach kolejnego programu - Senior-WIGOR. Na domy dziennego pobytu resort przeznaczy kolejno: 20 mln zł w 2015 r., 40 mln zł w 2016, 60 mln zł w 2017 r. Być może z tych środków zaczną też korzystać mężczyźni, których kondycja zdrowotna i społeczna znacząco różni się przecież od kondycji polskich kobiet.

Długość i jakość życia

- Według szacunków GUS za 2014 rok oczekiwana długość życia noworodka płci męskiej to nieco ponad 73 lata, tyle samo co w roku 2013. Mężczyźni w krajach Europy Zachodniej żyją około 6 lat dłużej, a średnia długość życia Polek to około 81 lat - mówił prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Niepokojące jest to, że to właśnie wyższa umieralność w segmencie 45-64 lata najbardziej przyczynia się do tego, że polscy mężczyźni żyją krócej, a to przecież wiek produkcyjny. To pokazuje, jak wiele jest do zrobienia, szczególnie że u nas sytuacja się poprawia, ale w Europie też. Dlatego różnice w niektórych segmentach wieku nie zmniejszyły się od 1990 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH