Z astmy nie można się wyleczyć, ale dzięki nowoczesnej farmakoterapii można zminimalizować jej skutki - zarówno zdrowotne, jak i społeczne oraz ekonomiczne

Astma to przewlekła choroba zapalna płuc, dla której charakterystyczne są nawracające problemy z oddychaniem. W skrajnym przypadku dochodzi do tak silnego zapalenia i skurczu oskrzeli, że pacjent nie może oddychać. Zła lub zbyt późna diagnoza i nieskuteczne leczenie skutkuje częstymi hospitalizacjami, nieobecnością w pracy i szkole, ograniczeniem aktywności fizycznej, a bywa - wcale nie tak rzadko i szczególnie w przypadku astmy ciężkiej - śmiercią.
Jak mówi dr Izabela Kupryś-Lipińska z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Ł odzi, astma wyciska nie byle jakie piętno na ludziach na nią cierpiących.
Zmienia całe ich życie, zdolność do podejmowania pracy zawodowej, ich role w rodzinie, możliwość dokonywania wyborów życiowych.

Kilku podejrzanych

Przyczyny astmy - zaliczanej do grupy chorób cywilizacyjnych - nie są dobrze znane, ale uznaje się, że jest to choroba wynikająca z wzajemnego oddziaływania czynników środowiskowych i genetycznych.
Do 90% zachorowań na astmę ma związek z alergią. Najczęściej uczulają roztocza kurzu domowego, pyłki traw, drzew i chwastów, alergeny zwierzęce i zarodniki pleśni.
Wydaje się, że czynnikiem wpływającym na częstość zachorowania na astmę są spaliny samochodowe. Także złe nawyki żywieniowe, szerokie stosowanie antybiotyków i szczepienia ochronne.
Im bardziej przetworzona żywność, im więcej w niej chemikaliów, tym częstość zachorowań wzrasta. Wskazują na to badania szwedzkie, w których porównywano dwie grupy dzieci - jedną z rodzin promujących antropozoficzny styl życia wg Steinera, oparty na spożywaniu produktów zawierających probiotyki, np.
kiszonej kapusty, ogórków oraz jogurtów czy kwaśnego mleka, nie szczepieniu dzieci (z wyjątkiem polio i tężca) i unikaniu antybiotyków; drugą badaną grupę stanowiły dzieci żywione przetworzoną żywnością, w tym chipsami i fast foodami, otrzymujące wcześnie i często antybiotyki oraz wszystkie szczepienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH