Główną przyczyną zawałów serca i udarów mózgu jest zakrzepowe powikłanie miażdżycy

14 stycznia do Warszawy zjechali znani polscy specjaliści z dziedziny kardiologii, neurologii i chirurgii naczyniowej, a także interny, medycyny rodzinnej i pediatrii, aby debatować nad leczeniem aterotrombozy (zakrzepowe powikłanie miażdżycy). Choroba ta dopada rocznie ok. miliona ludzi na świecie. Najbardziej zagrożeni są mężczyźni w wieku 35-55 lat.
W Polsce aż 47 proc. ludzi umiera z powodów chorób układu krążenia. W ciągu najbliższych 10 lat zawał wystąpi u 740 tys. Polaków, a prawie pół miliona będzie miało udar mózgu. Statystyki są przerażające - alarmował prof. Andrzej Budaj, przewodniczący rady programowej I Konferencji Naukowej Instytutu Aterotrombozy, "Aterotromboza - prewencja i terapia".

Największy zabójca

- Aterotromboza? Przepraszam, nie znam choroby - powiedział jeden z lekarzy pierwszego kontaktu, kiedy pacjentka zapytała, co to za przypadłość...
- To największy zabójca wśród współczesnych schorzeń. Główna przyczyna zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu - tłumaczy profesor Andrzej Budaj z Kliniki Kardiologii CMKP Szpitala Grochowskiego w Warszawie, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Aterotrombozy. - Choroba jest patologicznym zjawiskiem jednoczesnego występowania zmian miażdżycowych i zakrzepowych w tętnicach.
- Aterotromboza to nie jedna choroba. Trzeba ją leczyć kompleksowo - zaznacza prof. Anna Członkowska, kierująca II Kliniką Neurologiczną w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Początki zmian miażdżycowych dotyczą zaburzeń funkcji komórek wyściełających wewnętrzną powierzchnię tętnic, tak zwanego śródbłonka naczyniowego. Wieloletnie odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych doprowadza do zwężenia tętnicy. Pęknięcie blaszki powoduje powstanie skrzepliny i zamknięcie tętnicy.
Miażdżyca występuje w różnym stopniu w różnych obszarach tętnic, np.: wieńcowym (serce), mózgowym, kończyn dolnych, narządów wewnętrznych. Rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i postępuje z wiekiem.

Czarna seria następstw

Skutkiem aterotrombozy jest niedokrwienie narządu. W zależności od zajętego łożyska tętniczego, rozpoznajemy chorobę wieńcową - jeśli niedokrwienie dotyczy serca. Gdy prowadzi do jego uszkodzenia - mówimy o zawale serca. Niedokrwienie kończyn dolnych, objawiające się tak zwanym chromaniem, czyli bólem występującym w trakcie chodzenia, świadczy o chorobie tętnic obwodowych. Niedokrwienie i uszkodzenie mózgu określamy jako udar mózgu z porażeniem kończyn, zaburzeniami mowy lub widzenia lub innymi objawami neurologicznymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH