Gdy pacjent nie zgadza się  na transfuzję krwi

Co ma zrobić personel medyczny w sytuacji, gdy życie pacjenta jest zagrożone, a ten - mając świadomość tego faktu - nie wyraził zgody na transfuzję (Świadkowie Jehowy uważają, że przyjęcie krwi obcej zamyka drogę do zbawienia i dlatego nie mogą poddawać się przetaczaniu krwi)? Czy wola pacjenta zwalnia lekarza od odpowiedzialności za życie chorego?

Istnieje konieczność przyjęcia precyzyjnej regulacji prawnej dotyczącej wskazania, jak powinien postępować lekarz, gdy pacjent nie zgadza się na transfuzję, a właśnie od niej może zależeć jego życie.

To bardzo trudna sytuacja. Brak jednoznacznego wskazania postępowania sprawia, że problem ten pozostaje do rozstrzygnięcia w sumieniu dwóch osób - chorego i lekarza. Najgorszym wyjściem jest odmowa pomocy pacjentowi ze względu na jego przekonania.

Na szczęście z pomocą przychodzi postęp technologiczny, który sprawił, że coraz częściej w takich przypadkach pacjenci mogą być bezpiecznie poddawani zabiegom chirurgicznym.

Dysponujemy dziś sprzętem i metodami małoinwazyjnymi, które umożliwiają zmniejszenie do minimum konieczności podania krwi. W przypadkach tego wymagających możemy zastosować autotransfuzję, są też preparaty krwiozastępcze, które pomagają w utrzymaniu krążenia. Nie jest to oczywiście sprzęt dostępny w każdej placówce, a zazwyczaj dostępny w szpitalach klinicznych, dlatego właśnie tam powinni trafiać tacy chorzy (którym np. religia nie pozwala wyrazić zgody na transfuzję - red.).

Ważne, aby pacjent rozmawiał z lekarzem, by wspólnie szukali bezpiecznego dla chorego wyjścia z sytuacji, która nie naruszy jego zasad. Nawet, gdy podniesie to koszt świadczenia.

Oczywiście są sytuacje, gdy podanie krwi jest konieczne dla ratowania życia chorego, chociażby w przypadku krwotoku, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH