Gdy już leczymy w szpitalnej spółce

Ustawa z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz. 654 ze zm. - dalej Ustawa) pozbawia Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego (dalej JST), zwane podmiotami tworzącymi, dotychczasowej kompetencji do tworzenia SPZOZ-ów. Pozostawia jedynie uprawnienie do dalszego prowadzenia SPZOZ-ów utworzonych przed wejściem w życie Ustawy.

Ustawa pozwala natomiast podmiotom tworzącym przekształcić SPZOZ w spółkę kapitałową (tzn. spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną), zachęcając do tego za pomocą dwu instrumentów, z których jeden ma charakter kija, a drugi - marchewki.

Rygorystyczne terminy

Rolę kija odgrywa ustawowy nakaz pokrycia przez podmiot tworzący ujemnego wyniku finansowego SPZOZ-u za dany rok obrotowy, w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego SPZOZ-u za ten rok obrotowy (art. 59 ust 2). Jeżeli podmiot tworzący tego nie uczyni, zobowiązany jest do podjęcia w ciągu 12 miesięcy od upływu ww. 3-miesięcznego terminu decyzji o likwidacji SPZOZ-u albo o zmianie jego formy organizacyjno- prawnej.

Drugim instrumentem jest możliwość uzyskania od państwa umorzenia długów publicznoprawnych SPZOZ-u, a także dotacji na cele zapłaty długów cywilnoprawnych SPZOZ-u przejętych przez podmiot tworzący od przekształconego w spółkę SPZOZ-u.

Ustawa narzuca dość rygorystyczny termin dokonania przekształcenia, które musi się odbyć najpóźniej 31 grudnia 2013 roku (decyduje data wpisu nowo powstałej spółki do rejestru przedsiębiorców KRS). W przypadku ubiegania się o dotację na spłatę długów cywilnoprawnych wpis spółki do KRS winien nastąpić jeszcze wcześniej, gdyż wniosek o przyznanie dotacji wraz z dowodem wpisania spółki do KRS ma być złożony najpóźniej właśnie 31 grudnia 2013 roku.

Jednak Ustawa nie daje gwarancji, że każdy podmiot tworzący, który przekształcił SPZOZ w spółkę i spełnił wszystkie pozostałe wymagania niezbędne dla przyznania dotacji, taką dotację otrzyma, gdyż łączna pula środków budżetowych przewidzianych na ten cel wynosi 1,4 mld zł. Wyczerpanie tego limitu spowoduje, że kolejne wnioski o dotację nie będą uwzględnione.

Rodzi to ryzyko dla podmiotu tworzącego, który przekształcił SPZOZ w spółkę, że pozostanie on z całym obciążeniem wynikającym z przejęcia długów SPZOZ-u (dodatkowo powiększonym o koszty przekształcenia).

Sama komercjalizacja nie wystarczy

Przekształcenie zakładu w spółkę kapitałową powoduje poddanie jej rygorom kodeksu spółek handlowych (KSH) oraz prawa upadłościowego i naprawczego. W szczególności oznacza to, że w razie niewypłacalności spółki każdy z członków zarządu zobowiązany jest w ciągu dwóch tygodni złożyć wniosek o upadłość spółki pod rygorem poniesienia osobistej odpowiedzialności cywilnoprawnej (obowiązku takiego nie ma w przypadku SPZOZ-u).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH