Gdy cena stanie się nagrodą

Leki sieroce - czy na ich refundację potrzeba nowego spojrzenia?

Komisja Europejska rozpoznając problem dostępu do leczenia, zauważyła, że o ile w chorobach powszechnych (np. cukrzyca, astma) asortyment skutecznych leków jest duży, to w bardzo wielu chorobach rzadkich i ultrarzadkich takich leków po prostu nie ma. To skutek nieopłacalności prowadzenia badań nad cząsteczkami, które miałyby być sprzedawane w relatywnie niskiej cenie w stosunku do kosztów poniesionych na ich odkrycie i stosowane w bardzo nielicznej populacji.

Dlatego zdaniem niektórych ekspertów, także tych, którzy mieli wpływ na tworzenie projektu tzw. ustawy refundacyjnej, udostępnianie pacjentom leków sierocych w chorobach rzadkich wymaga szczególnego podejścia - egalitarnego, w odróżnieniu od utylitarnego, leżącego u podstaw konstruowania systemów refundacji na potrzeby pacjentów zapadających na schorzenia powszechnie znane.

Mniej niż mało

W Unii Europejskiej, zgodnie z wytycznymi COMP (Committee for Orphan Medicinal Products), za technologię sierocą w lecznictwie, diagnostyce lub profilaktyce uznaje się taką, która spełnia trzy poniższe kryteria:
  • stosuje się ją u mniej niż 5 chorych na 10 000 osób w populacji,
  • dotyczy przewlekłych chorób zagrażających życiu lub mogących prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, gdy przychody ze sprzedaży leków stosowanych w terapii tej choroby nie pokryją kosztów inwestycyjnych bez dodatkowego wsparcia,
  • nie ma skutecznych technologii opcjonalnych lub jeśli takie technologie są, ale nie przynoszą satysfakcjonujących korzyści zdrowotnych.
W przypadku definiowania chorób ultrarzadkich, w Wielkiej Brytanii przyjęto granicę: 1 chora osoba w 50-tysięcznej populacji. Przenosząc tę definicję na krajowe realia, okaże się, że w Polsce odnosi się ona do chorób, w których jest mniej niż 750 przypadków. I taka też granica była podana w zarządzeniu prezesa NFZ nr 17 z 2007 roku. Natomiast w chorobach rzadkich dyskutowano o granicy 7 tysięcy lub 19 tysięcy przypadków.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH