Zdaniem samorządu aptekarskiego, Główny Inspektor Farmaceutyczny nie reaguje na łamanie polskiego prawa

Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach domaga się od premiera Marka Belki odwołania Doroty Duliban ze stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
"Udzielanie nieprawdziwych odpowiedzi i brak właściwej reakcji na dowody świadczące o łamaniu Prawa farmaceutycznego" - m.in. takie argumenty padają w lipcowym wniosku o odwołanie minister Duliban.
Dotychczas nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi od premiera Belki - powiedział nam Stanisław Piechula, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach. - Mamy dowody, że istnieje uzasadnione podejrzenie łamania Prawa farmaceutycznego, m.in. w trakcie realizacji programu lojalnościowego PGF-u "Dbam o zdrowie". GIF uważa jednak, że program ten mieści sią w granicach przepisów.

UPOMINEK DLA PACJENTA

Katowicką izbę irytuje ignorowanie przez GIF wyników marcowej kontroli przeprowadzonej przez... Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w 16 śląskich aptekach, należących do różnych firm.
- Wykazano, że w zamian za paragon fiskalny dokumentujący zakup określonej ilości leków - pacjenci otrzymywali różne upominki, m.in. pasty i szczoteczki do zębów, kosmetyki, szklanki, suszarki do włosów. Prawo farmaceutyczne wyraźnie zakazuje takich praktyk - dodaje Stanisław Piechula.
ORA w Katowicach zarzuca wręcz Dorocie Duliban "ochronę łamiącego prawo programu lojalnościowego".

NRA TEŻ KRYTYKUJE

- Podczas majowego posiedzenia Naczelna Rada Aptekarska wyraziła swoją negatywną opinię o pracy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego - mówi Andrzej Wróbel, prezes NRA. - GIF nie potrafił skutecznie egzekwować zapisów polskiego prawa, ani wnioskować o jego poprawę w sytuacji, gdy to ona pierwsza odbierała sygnały o trudnościach w jego wdrażaniu.
NRA przyznaje, że na polskim rynku farmaceutycznym "wytworzył się bałagan, także na skutek braku lub spóźnionych reakcji GIF-u, np. w zakresie wydania opinii w sprawie niedozwolonej reklamy produktu leczniczego i nieuczciwej konkurencji między aptekami".

W MĘTNEJ WODZIE

- Nawet najwięksi dystrybutorzy, korzystając z tak "mętnej wody", bezkarnie rozpowszechniają swoje programy lojalnościowe, wątpliwej jakości prawnej. Dlatego nie należy się dziwić, że niektóre okręgowe rady aptekarskie wyrażają swoje postulaty. NRA w większości poparła działania ORA w Katowicach w tym zakresie - powiedział nam Andrzej Wróbel.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH