Korporatyzacja oraz łączenie publicznych ZOZ-ów może ułatwić ich prywatyzację

W 2002 roku zadłużenie szpitali podległych samorządowi woj. opolskiego sięgało 18 mln zł. Pod koniec października 2004 r. zanotowano wynik dodatni - 300 tys. zł. - Zrobiliśmy sporo, aby tak się stało - mówi Sławomir Tubek, dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.
Niwelowanie szpitalnych zobowiązań jest m.in. wynikiem całej serii przekształceń, w tym łączenia zakładów.

Lecznicza spółka akcyjna

Na Opolszczyźnie samorządy coraz częściej starają się wprowadzać rynkowe zasady zarządzania lecznictwem stacjonarnym (o ryzykownej, ale ostatecznie udanej prywatyzacji szpitala powiatowego w Ozimku piszemy w innym miejscu). Na przełomie lat 2003 i 2004 zmieniono prawne zasady funkcjonowania szpitali powiatowych w Kluczborku i Prudniku. Starostwa przekształciły te jednostki w spółki akcyjne.
- W obu przypadkach możemy mówić o korporatyzacji placówek, mylonej czasami w mediach z prywatyzacją. Jednak już sama forma spółki akcyjnej sprzyja racjonalnemu zarządzaniu i może w przyszłości znacznie ułatwić prywatyzację szpitali - twierdzi Sławomir Tubek.

Jak powiat z województwem

W ostatnich dwóch latach doszło na Opolszczyźnie do kilku ciekawych fuzji publicznych ZOZ-ów, m.in. będących w gestii różnych organów założycielskich. Podjęto już stosowne uchwały w sprawie połączenia dwóch jednostek: wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Branicach i powiatowego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.
- Działalność medyczna zostanie przejęta przez szpital w Kędzierzynie, a organem założycielskim nowej jednostki będzie tamtejsze starostwo - tłumaczy dyrektor Tubek. - To połączenie przyniesie rocznie 1,8 mln zł oszczędności.
Wcześniej połączono szpitale w miejscowościach Pokój i Kup, których organem założycielskim był Urząd Marszałkowski oraz w Brzegu i Grodkowie, podległych brzeskiemu starostwu. W listopadzie 2004 r. wojewódzcy radni uchwalili kolejną publiczną fuzję, tym razem Ośrodka Lecznictwa Odwykowego z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień.

Pacjent nie stracił

W maju 2004 r. rozpoczęła się procedura, która umożliwi Zespołowi Rehabilitacyjnemu w Suchym Borze (jednostka wojewódzka) wejście w spółkę z inwestorem zewnętrznym. Kapitał spółki jest teraz w 100 proc. publiczny, ale spółka ta w najbliższym czasie utworzy Niepubliczny ZOZ i zwiększy swój kapitał przez wprowadzenie prywatnego inwestora.
- Wszystkie dokonane ostatnio przekształcenia nie spowodowały zmniejszenia ilości świadczonych usług. Przeciwnie - zwiększyły możliwości placówek - podsumowuje dyrektor Tubek. - Natomiast redukcje zatrudnienia dotyczyły wyłącznie administracji, a nie personelu medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH