Proponujemy, by pacjenci w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, bez wizyty u specjalisty, mogli wykonać więcej badań diagnostycznych - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Nie są to jedyne zmiany, jakie planuje płatnik.

Multimedia

Fundusz przesłał już do Ministerstwa Zdrowia propozycje zmian, których wprowadzenie wymaga nowelizacji ustawy i rozporządzeń. - Chcemy, by lekarze rodzinni mieli możliwość zajęcia się pacjentem bardziej kompleksowo, m.in. poprzez poszerzenie zakresu badań diagnostycznych, które będzie można wykonać bez konieczności wizyty u specjalisty. Chodzi np. o EKG wysiłkowe, holter EKG i ciśnieniowy, USG, badania endoskopowe - wymieniała w rozmowie z PAP prezes Pachciarz.

 

Zmiana stawek

Zaznaczyła, że sami lekarze postulują zwiększenie zakresu porad, których mogliby udzielać. Prezes ujawniła, iż wycena świadczeń w POZ-ie w części pozostanie oparta na stawce kapitacyjnej. Fundusz chce jednak uzupełnić ją o elementy uwzględniające jakość i efektywność.

- To, co możemy zrobić, nie czekając na zmiany Ministerstwa Zdrowia, to wprowadzić stawki na wykonanie bilansu dla dzieci oraz nowy produkt dla osób między 45.

a 65. rokiem życia, który obejmuje m.in. diagnostykę. Poza tym chcemy wprowadzić wynagradzanie za konkretne czynności dla pielęgniarek i zmienić wysokość stawki dla położnych POZ-u. Zmiany w zakresie finansowania będą wynikać w tym roku z uporządkowania listy podopiecznych POZ-u po wejściu w życie przepisów dotyczących eWUŚ - wyjaśniała Agnieszka Pachciarz.

Odniosła się także do wyników kontroli w placówkach świadczących nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Przypomnijmy, że kontrole wykazały nieprawidłowości u ponad 30% podmiotów. Fundusz planuje preferowanie placówek nocnej opieki z zapleczem diagnostycznym, możliwością nagrywania rozmów oraz podmioty, w których jeden z dyżurnych jest pediatrą.

- Te wymogi i ich egzekwowanie przez płatnika podniesie poziom bezpieczeństwa w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia pacjenta poza godzinami pracy lekarza rodzinnego - stwierdziła prezes NFZ.

AOS i pediatria

Fundusz zakończył także analizę dotyczącą świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej po wprowadzeniu rozliczeń według Jednorodnych Grup Pacjentów.

- Okazało się, że tylko 10% tych świadczeń miało charakter zabiegowy. Pracujemy nad taką propozycją finansowania świadczeń AOS, która doprowadzi do tego, że nie będzie się opłacało odsyłać pacjentów do szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH