Fundusz restrukturyzacji z przeszkodami

Opracowana i przedłożona przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia koncepcja Funduszu Modernizacji i Restrukturyzacji Szpitali, stanowi kolejny przykład interesującego rozwiązania, bez perspektyw na szerszą praktyczną implementację w naszych realiach. Powodów jest przynajmniej kilka.

Sprawą fundamentalną jest udzielenie odpowiedzi na pytanie - czy obecna sytuacja publicznych placówek ochrony zdrowia jest przyczyną, czy też być może konsekwencją wadliwie funkcjonującego systemu.

Jeśli przyjąć, a w moim przekonaniu tak właśnie jest, że zachodzi ta druga okoliczność, to interesująca propozycja uznanych ekspertów pozostanie, niestety, jedynie ciekawym przyczynkiem w dyskusji nad meandrami systemu poddawanego permanentnemu procesowi zmian. Nie usunie się bowiem źródeł niesprawności mechanizmu funkcjonowania ochrony zdrowia, naprawiając jedynie jej skutki. Żadna skuteczna restrukturyzacja nie jest możliwa bez pieniędzy. Bez wsparcia finansowego z NFZ efektem przeprowadzonych zmian będzie sama zmiana, a po jakimś czasie powrót do stanu wyjściowego. W propozycji autorów trudno znaleźć odpowiedź na temat wsparcia restrukturyzowanych jednostek przez płatnika. To poważny mankament. Trudno bowiem wyobrazić sobie podejmowanie decyzji inwestycyjnych w placówkach, bez pewności zwrotu nakładów.

W dzisiejszych realiach właściwie nie ma formalnych instrumentów (np. w postaci promesy kontraktu), gwarantujących efektywność takich inwestycji. Brak jest również jakichkolwiek przesłanek dotyczących koniecznej zmiany wyceny punktów rozliczeniowych. Dziś faktyczna wartość punktu powinna wynosić 65-68 zł.

Podstawowym mankamentem projektu Funduszu Modernizacji i Restrukturyzacji jest zatem brak jego "osadzenia" w realiach polskiego systemu ochrony zdrowia. Nie jest to wina pomysłodawców, raczej samego systemu i decydentów, którzy go kształtują.

Ocena efektywności wszelkich zmian restrukturyzacyjnych wymaga czasu i stabilności zasad funkcjonowania. Nasz system tego nie gwarantuje. Konkludując - ważne jest to, że stan polskiej ochrony zdrowia ciągle inspiruje do myślenia nad jej poprawą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH