Fundusz publikuje, dyskusja trwa

Raport GUMed: polemika publiczno-prywatna (cz. 2)

W portalu rynekzdrowia.pl opublikowaliśmy 4 czerwca br. fragmenty analizy, dotyczącej m.in. świadczeń wykonywanych przez prywatne podmioty.

Raport sporządzony przez zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nadal wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji.

Z niektórymi tezami tego dokumentu (został przygotowany na bazie danych z realizacji świadczeń z woj.

pomorskiego) polemizują m.in. prywatni świadczeniodawcy. Przypomnijmy, że z analizy GUMed wynikać m.in., że: jednostki niepubliczne oferują mniejszy zakres świadczeń, przeprowadzają procedury o wyższej marży, często unikają pacjentów, których hospitalizacja byłaby dłuższa, a przypadki powikłane trafiają głównie do placówek publicznych.

Centrala NFZ, odnosząc się do raportu GUMed, opublikowała 24 sierpnia br. na swojej stronie internetowej kompleksową analizę świadczeń szpitalnych w latach 2009-2011 na terenie całej Polski. Stworzenie takiego szerszego opracowania rekomendowali zresztą Funduszowi sami autorzy gdańskiego raportu.

Dane na potrzeby analizy Funduszu pochodzą z systemu informatycznego NFZ. Z analizy wynika, iż w skali całego kraju nie potwierdza się w sposób jednoznaczny teza Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o zjawisku "preselekcji pacjentów".

Analizy dokonane przez płatnika pokazują znaczne różnice pomiędzy realizacją świadczeń, ale wynika to przede wszystkim ze struktury zawartych typów umów, nie zaś z różnych form własności podmiotów.

Więcej o analizie NFZ - w portalu rynekzdrowia.pl.

Dyskusja dotycząca wniosków z raportu prowadzona jest także na łamach miesięcznika Rynek Zdrowia.

Publikujemy kolejną opinię niepublicznego świadczeniodawcy w tej sprawie. Za miesiąc głos oddamy przedstawicielom publicznych jednostek.

Dr Tomasz Ludyga, prezes zarządu EuroMedic Kliniki Specjalistyczne Sp. z o.o. w Katowicach: To nie jest łatwa droga

Patrząc na lecznictwo wyłącznie pod kątem komercyjnym, nie wykluczam, że może dochodzić do sytuacji, kiedy ośrodki wybierają głównie procedury najbardziej rentowne oraz selekcjonują pacjentów, wybierając do leczenia najmniej obciążonych. Publiczny płatnik powinien reagować, jeżeli - na podstawie swojej, rzetelnej analizy struktury świadczeń finansowanych ze środków publicznych - uzyska miarodajną informację o świadczeniodawcy, który selekcjonuje pacjentów wyłącznie pod kątem opłacalności usług i nie gwarantuje ich komplementarności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH