Fundusz na kryzys

Odporny na recesję i zawirowania makroekonomiczne sektor medyczny staje się coraz bardziej atrakcyjny dla funduszy typu private equity czy venture capital. I odwrotnie: w czasach kryzysu, bessy na giełdzie i ograniczenia akcji kredytowej w bankach fundusze PE/VC mogą być istotnym źródłem pozyskania kapitału dla spółek medycznych.

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia PE i VC Associaction, Polska była w 2010 roku największym rynkiem w regionie pod względem wartości zrealizowanych inwestycji private equity i venture capital.

Trafiło do nas 657 mln euro, czyli ponad połowa ogółu zainwestowanych w Europie Środkowo-Wschodniej środków - zanotowano przeszło dwukrotny wzrost inwestycji. Szacuje się, że kilkadziesiąt milionów euro stanowiły inwestycje w spółki medyczne.

Nic więc dziwnego, że siłą rzeczy rośnie zainteresowanie inwestorów lokowaniem pieniędzy w perspektywiczne przedsięwzięcia medyczne.

Świadczy o tym chociażby kilka wejść kapitałowych funduszy PE/VC w spółki medyczne tylko z ostatniego kwartału 2011 roku.

Optymalne rozwiązanie

W październiku 2011 r. Advent International, międzynarodowy fundusz private equity, podpisał umowę inwestycyjną z siecią klinik American Heart of Poland SA, posiadającą 19 placówek w kraju, w tym oddział kardiochirurgii z unikalną salą hybrydową.

- Dotychczas AHP wydało około 300 mln złotych na rozwój. Przez najbliższe 3-5 lat planujemy z Adventem zainwestować co najmniej podobną kwotę na dalsze zwiększenie dostępności i podniesienie jakości usług dla naszych pacjentów - wyjaśnia prof. Paweł Buszman, przewodniczący Rady Nadzorczej American Heart of Poland.

Według niego zaproszenie do wspólnego inwestowania i realizacji planów funduszu typu private equity umożliwi w rezultacie pozyskanie ważnego know-how zarządczego oraz uporządkowanie struktury i działalności korporacyjnej zgodnie ze standardami UE. Ale co najważniejsze, firma zdobyła fundusze na realizację inwestycji i biznesplanu na kolejnych pięć lat.

- Przy obecnej sytuacji na giełdzie i trudnej kondycji banków wybrana opcja jest idealna - podkreśla prof. Buszman.

Wtóruje mu Christian Senye, dyrektor w funduszu Advent International: - Nasze zaangażowanie bez wątpienia pozwoli spółce na dalszy rozwój - m.in. w niedoinwestowanych w naszym kraju kierunkach, takich jak kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa czy rehabilitacja kardiologiczna.

Wieloprofilowe inwestycje

Dyrektor wyjaśnia, że fundusz inwestuje w spółki, które mają duże możliwości wzrostowe i pomaga im rozwinąć pełen potencjał, m.in. przez wsparcie kapitałowe - bez względu na branżę czy sektor, w której działają.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH