Fizjoterapeuta - zawód samodzielny

Po 20 latach batalii doczekali się swojej ustawy. Od roku regulacje obowiązują. Środowisko fizjoterapeutów oczyszcza się z pseudospecjalistów i czeka, aż publiczny płatnik zacznie wykorzystywać ich potencjał.

Fizjoterapeuci, czyli specjaliści w końcu wpisani w poczet zawodów medycznych, zapowiadają, że w kraju nie powinno być pacjentów zbyt długo oczekujących na ich świadczenia, ale do tego trzeba poprawić wycenę ich świadczeń i faktycznie stosować w praktyce zapisy ustawy o ich zawodzie.

Stanowią trzecią najliczniejszą grupę zawodowa w służbie zdrowia - szacuje się, że w kraju może być nawet ok. 60 tys. fizjoterapeutów. Przez dwie dekady przedstawiciele tej profesji zabiegali o prawne uregulowanie ich zawodu. Gotowe ustawy traf iały na biurko kolejnych ministrów zdrowia, jednak, jak się wydaje, pod naciskiem samorządu lekarskiego niechętnego temu rozwiązaniu skutecznie było ono przez lata blokowane.

Po burzliwej batalii w Sejmie

Lekarzom nie podobało się między innymi, że fizjoterapeuci chcieli pozbawić ich nadzoru nad kierowaniem do zabiegów. Jak podnosili, jedynie lekarz posiada wykształcenie umożliwiające prawidłowe przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Samorząd lekarski wskazywał ponadto, że "świadczenia fizjoterapeutyczne są elementem procesu rehabilitacji, a fizjoterapeuta wykonuje jedynie niektóre świadczenia obok świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji realizowanych przez inne osoby, przede wszystkim przez lekarzy specjalistów".

W końcu, po burzliwej batalii w Sejmie, ustawa o zawodzie fizjoterapeuty została uchwalona 25 września 2015 roku. Faktycznie weszła w życie 31 maja 2016 roku. Samodzielność tej grupy zawodowej rodziła się powoli. Po uchwaleniu ustawy ponad rok fizjoterapeuci czekali na decyzję ministra zdrowia o zwołaniu pierwszego zjazdu, na którym to dopiero powołano samorząd fizjoterapeutów; stał się odpowiedzialny między innymi za tworzenie rejestru tych specjalistów i sprawowanie pieczy nad prawidłowym wykonywaniem zawodu.

Jego zadaniem jest też eliminowanie z rynku osób, które bezprawnie określają siebie jako fizjoterapeutów. Taka weryfikacja jest jednym z głównych celów ustawy.

Uzyskanie prawa wykonywania zawodu

- Do Krajowej Rady Fizjoterapeutów wpłynęło już około 7,5 tysiąca wniosków przesłanych w celu zweryfikowania kwalifikacji uprawniających do rejestracji i wydania dokumentu potwierdzającego uzyskanie prawa wykonywania zawodu. W trzech przypadkach takie wnioski zostały odrzucone. Decyzja ta spowodowana była faktem, że ubiegający się o wpis do rejestru nie posiadali wymaganego przepisami wykształcenia - mówi Tomasz Niewiadomski, wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH