Fizjoterapeuci mają swój samorząd

Fizjoterapeuci mogą świętować. 2016 rok był jednym z najbardziej udanych dla tej grupy zawodowej. Ustawa regulująca profesję weszła w życie, fizjoterapeuci powołali swój samorząd, a pierwsze rozporządzenia wykonawcze do ustawy wkrótce powinny zostać ogłoszone.

Po ponad roku od przyjęcia ustawy o zawodzie fizjoterapeuty minister zdrowia powołał I Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów. W czasie dwudniowego zjazdu (28-29 grudnia 2016 r.) fizjoterapeuci wybrali samorząd i ustalili plan jego działania na najbliższe cztery lata.

Wskazanie planu zadań samorządu zlecono powołanym w czasie spotkania komisjom: finansów, organizacji biura, kształcenia, etyki, promocji zawodu, nauki i współpracy międzynarodowej, młodych fizjoterapeutów i kierunków działania i kontaktów z płatnikiem publicznym i niepublicznym.

Jest ustawa

Fizjoterapeuci będą mieli także Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i Sąd Dyscyplinarny. Powstanie samorządu fizjoterapeutów umożliwia ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, którą uchwalono we wrześniu 2015 r., a która weszła w życie w połowie 2016 roku. Reguluje ona m.in. kwestie wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego.

Ustawa przesądziła, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określiła szczegółowo wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód, oraz wprowadziła Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów. Określono w niej, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.

Końcowe prace nad projektami rozporządzeń

Dariusz Jasiński z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii przyznał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że do pełnego wdrożenia przepisów ustawy - poza ukonstytuowaniem samorządu - brakuje jeszcze rozporządzeń ministra zdrowia do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, które faktycznie będą w sposób szczegółowy regulowały zasady działalności fizjoterapeutów.

Rynek Zdrowia sprawdził w resorcie zdrowia, jak wygląda kwestia wydania potrzebnych rozporządzeń. Jak zapewnia nas Danuta Jastrzębska z biura prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia, trwają intensywne prace nad wszystkimi aktami wykonawczymi do ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty.

- Cz ter y projekt y rozporządzeń ministra zdrowia: w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłaty za stwierdzenie prawa wykonywania zawodu, programu praktyki zawodowej, w sprawie wzoru dokumentu "Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty" oraz w sprawie specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii są na końcowym etapie procedury legislacyjnej i po akceptacji kierownictwa Ministerstwa Zdrowia zostaną przekazane do Rządowego Centrum Legislacji w celu rozpatrzenia przez komisję prawniczą - wskazuje Jastrzębska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH