Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że obecnie nie pracuje nad podatkowymi ulgami zdrowotnymi. Podobno resort skupił się na ubezpieczeniach dodatkowych...

Wiosną tego roku rząd zapowiedział przywrócenie prawa do odliczenia ulgi zdrowotnej dla pacjentów leczących się prywatnie. Ulga miałaby być wprowadzona od 2008 roku, wraz z kasami rejestrującymi świadczenia w gabinetach lekarskich.
Nad pomysłem zapanowała jednak cisza i, jak dowiedział się Rynek Zdrowia, nikt się nim obecnie nie zajmuje.
Zamysł taki ucieszył m.in. pacjentów pamiętających możliwość odpisu wydatków na zdrowie z lat 1997-2001, kiedy to fiskus pozwalał na odliczenie od podatku dochodowego od osób fizycznych 19% kosztów leczenia prywatnego. Kwota ta nie mogła przekroczyć jednak 370 zł.
Odliczaliśmy przy tym zarówno wydatki na porady w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, jak i pieniądze wyłożone u lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących praktykę indywidualną.
Ponadto, prawo pozwalało na odliczenie kosztów leczenia małżonka i dzieci podatnika, jeśli w danym roku podatkowym nie uzyskiwali dochodów.
Podstawą skorzystania z ulgi była wystawiana przez zakład czy lekarza faktura lub rachunek, zawierający m.in. dane osobowe i adresowe podatnika.
Ulga cieszyła się dużą popularnością wśród pacjentów. W ostatnim roku jej obowiązywania skorzystało z niej ok.
1,8 mln podatników, a kwota odliczeń przekroczyła 163 mln zł.

Pytania, wątpliwości, spory

Sam pomysł przywrócenia ulgi zdrowotnej wywołał gorącą dyskusję. Ulga niby stara, ale szata miała być nowa. Spekulowano więc, ile odpisywać. Nieoficjalnie mówiło się o 19% i maksymalnie 400 złotych rocznie.
Poglądy były podzielone również w innej sprawie: od czego odpisywać - od dochodu czy od podatku. Radykalni w poglądach opowiadali się za odpisem od dochodu, a ci najradykalniejsi, jak prof. Witold Modzelewski, wyraził opinię, że należy takie wydatki odpisywać wręcz od przychodu.
Wszystko jednak wskazywało na to, że tą podstawą będzie podatek - jako mniej kosztowna dla budżetu wersja.
- Podatnicy z wyższych grup podatkowych poprzez odliczenia od dochodu mogliby przejść do grupy objętej niższym podatkiem - zauważył w jednej z wypowiedzi wicepremier Przemysław Gosiewski.
Równie problematyczna okazała się sprawa zakresu ulg. Czy ma objąć usługi świadczone przez lekarzy, czy też i przez lekarzy dentystów? Czy ma dotyczyć wyłącznie wydatków poniesionych przez podatnika, czy także przez małżonka i dzieci podatnika? Rozstrzygnięcie tych kwestii miało być przedmiotem uzgodnień pomiędzy Ministerstwem Finansów a resortem zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH