Jedynie 22% lekarzy zgodziło się na publikację danych o korzyściach uzyskanych od firm farmaceutycznych. Średnia wartość świadczenia w tej kategorii to 2772 zł.

Zgodnie z Kodeksem, przyjętym w grudniu 2013 roku, 31 podmiotów zrzeszonych w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, opublikowało raporty dotyczące zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym. Dane dotyczą współpracy za 2015 rok.

Łącznie sygnatariusze Kodeksu na współpracę z osobami i podmiotami z obszaru opieki zdrowotnej wydali w 2015 roku 632 mln zł. Ta kwota dotyczy tylko przypadków, kiedy beneficjenci wyrazili zgodę na upublicznienie tych danych.

Wydatki podzielono na trzy kategorie: świadczenia na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych (przede wszystkim lekarzy, ale też pielęgniarki i farmaceutów), organizacji ochrony zdrowia oraz działalność badawczo- -rozwojową.

Z zaprezentowanego przez Infarmę podsumowania wynika, że głównym obszarem współpracy jest działalność badawczo-rozwojowa, na którą przeznaczono 395 mln zł (63%). Kwota ta obejmuje wynagrodzenie dla badaczy oraz ośrodków realizujących badania kliniczne.

Około 17% świadczeń pochłonęły wydatki na współpracę z przedstawicielami zawodów medycznych (107,65 mln zł). Pod tym pojęciem kryją się wynagrodzenia dla lekarzy z tytułu usług świadczonych na rzecz firm (39 proc.) oraz działalność edukacyjna (61%).

Zbliżoną kwotę - 129 mln zł (20%) - przekazano trzeciej grupie beneficjentów: organizacjom ochrony zdrowia (towarzystwa naukowe i lekarskie, organizacje pacjentów, placówki medyczne). W tym zakresie wydatki przeznaczono na prowadzenie wykładów, przygotowanie analiz medycznych, udział w radach naukowych i doradczych. W tej kwocie mieszczą się też darowizny - ponad 52 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH