Rynek abonamentów medycznych ma nad Wisłą nadal bardzo dobre perspektywy i wciąż wzbogaca się o nowe oferty, w tym opieki szpitalnej

W 2006 roku z prywatnych usług medycznych skorzystało w Polsce prawdopodobnie ok. 2 mln osób. Co trzecia z nich dzięki opiece medycznej w formie abonamentu.
To jeden z najdynamiczniej rozwijających się segmentów prywatnej medycyny. Do własnych szacunków spółka Lux Med przyjęła, że od 2002 r. wartość abonamentów zdrowotnych zwiększa się co roku o 20%.
W istocie najwięksi usługodawcy "sieciowi" rozwijają się w tempie 25-30%.
Rok 2007 zapowiada się pod tym względem teoretycznie korzystniej. Oto z początkiem roku weszły w życie zmienione przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pracodawcy mogą wliczać w koszty uzyskiwania przychodu wydatki ponoszone na świadczenia zdrowotne pracowników, podobnie zresztą jak stanowiły to przepisy do końca 2003 roku, później "poprawione".

Będzie lepiej?

Przez te trzy "trudne" lata pracodawcy zaciskali zęby i płacili na pracowniczą opiekę zdrowotną, przeważnie księgując je poza kosztami, czyli zmniejszając sobie zysk - jak robiła to np. kancelaria prawnicza Dewey Ballantine Grzesiak.
- W kosztach można było uwzględniać te ze świadczeń, które wynikały z przepisów ustawy o bhp, ale wymagało to każdorazowego wyodrębniania ich z płaconego ryczałtu - mówi Anna Monika Rómmel, specjalista ds. kadrowo-płacowych.
Powód tej determinacji był prosty.
Publiczna służba zdrowia nie zapewniała (i nie zapewnia) należytej opieki. Najpierw do prywatnej opieki zwracały się firmy z kapitałem zagranicznym, bowiem ich kadra zarządzająca ani nie mogła akcep tować oferty powszechnych przychodni, ani nie miała pojęcia, jak korzystać z szarej strefy. Z czasem po te usługi zaczęły sięgać też firmy z polskim kapitałem.
Abonamenty stały się tyleż elementem gwarantującym utrzymanie personelu w dobrej kondycji, co częścią pakietu socjalnego, obok dofinansowania wczasów, bezpłatnych szkoleń lub nauki języków obcych, korzystania z rekreacji.
Szeroki pakiet abonamentu medycznego stał się synonimem awansu. Pracodawcy nie wykupują przecież jednego, egalitarnego pakietu, lecz co najmniej dwa - dla managmentu i pozostałych pracowników.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH