Już w 1953 r. ówczesne państwowe Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne, jako jedna z pierwszych fabryk na świecie, uruchomiły produkcję insuliny. - W szczytowym okresie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, mieliśmy trzy czwarte udziału w krajowym rynku insuliny - mówi Marian Anysz, członek Zarządu Polfy Tarchomin - a rynek uzupełniała produkcja Zjednoczenia Biomed.

Załamanie przyszło wraz z wprowadzeniem na rynek insuliny wytwarzanej biotechnologicznie. Po ciężkich bojach o rynek, w 2004 roku Polfa Tarchomin miała - według własnych ocen - 9-proc. udział w krajowym rynku. I choć obecnie co dziesiąta złotówka w spółce pochodzi ze sprzedaży insuliny, jej zarząd nie bardzo się tym chwali. Nie ma o tym przynajmniej wzmianki na stronie internetowej.

NOWA JAKOŚĆ

Spółka od lat produkuje insulinę zwierzęcą.
- Mimo pojawienia się na rynku insuliny ludzkiej, w Polsce część pacjentów nadal jest leczona insuliną zwierzęcą - przypomina Marian Anysz.
Powodem nie jest ich niższa cena, niż innych insulin dofinansowywanych przez NFZ.
W Polsce 95 proc. insuliny jest we wkładach do wstrzykiwaczy. To pewien komfort, w dyskomforcie tej choroby, a płaci za to NFZ.
Ale świat odchodzi od produkcji insuliny zwierzęcej, więc Polfa Tarchomin - która chce być postrzegana jako nowoczesny producent - chowa ją za plecami. Przed sobą pokazuje natomiast nowy produkt - insulinę "ludzką".
- Z początkiem sierpnia pierwsze jej partie trafiły do obrotu hurtowego - mówi Dariusz Sobczak, prezes Polfy Tarchomin.
Do produkcji insuliny Polfa kupuje substancję czynną w Chinach. Później robi z niej formy, które są własne i oryginalne.
- Gdyby łatwo było zrobić formę, to na świecie byłoby więcej producentów insuliny - podkreśla Dariusz Sobczak. - Czystość insuliny to jedno, ale zrobienie z niej dobrej insuliny, to sprawa druga.
Polfa Tarchomin produkuje kilka form biosyntetycznej, wysokooczyszczonej insuliny ludzkiej. Są to: Polhumin R, Polhumin N oraz Polhumin Mix-2, Polhumin Mix-3, Polhumin Mix-4, Polhumin Mix 5. Różną się one właściwościami farmakodynamicznymi, liczonymi od chwili podskórnego wstrzyknięcia.

POTRZEBNY ZWROT INWESTYCJI

Polfa dyskontuje i doświadczenia w produkcji insulin, i działalność własnych placówek naukowych, z zakładem badawczym biotechnologii oraz laboratorium badawczym insuliny. Nowy produkt PT spełnia wymagania Farmakopea w badaniach porównawczych z insuliną firm zagranicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH