Porządkowanie organizacji naszej opieki zdrowotnej wymaga nowych uregulowań prawnych

Jak dotąd, wspólna polityka zdrowotna na poziomie europejskim jest ograniczona i każde z państw ma dużą swobodę w kształtowaniu własnych rozwiązań refundacyjnych. Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia, zauważa jednak postępującą zbieżność systemów refundacyjnych w różnych krajach. Jego zdaniem, upowszechnia się praktyka stosowania tych samych narzędzi do kreowania polityki lekowej, sposobów wyznaczania cen i stosowania systemu cen referencyjnych.

Systemy refundacyjne wielu państw mają elementy wspólne. Zaczynają się do siebie upodabniać, a sprzyja temu współpraca międzynarodowa i coraz szybsza wymiana informacji. Również państwa spoza Europy kierują zapytania, w tym także do polskiego resortu zdrowia, o konstrukcję systemu i o ceny leków.

Ocena technologii - kiedyś wspólnie?

Dlatego można wnioskować, że przy istnieniu analogicznych instytucji w każdym państwie, tworzeniu się sieci agencji oceny technologii medycznych, w pewnym czasie europejskie kraje będą w stanie wypracować wspólne modele postępowania.

- Być może ta współpraca nabierze ram strukturalnych, jeśli chodzi np. o ocenę skuteczności klinicznej danej terapii - mówił dyrektor Artur Fałek, zauważając, że bardziej zasadne jest wykonywanie takich ocen przez jedną, dwie agencje HTA w Europie; wykonywanie ocen tej samej terapii przez każde z państw to nieracjonalny, kosztowny zabieg.

- Wszystkie kraje mają swobodę w stanowieniu swojego systemu ubezpieczeń w ramach przepisów dyrektyw unijnych. Ale ocena naukowa technologii medycznej i jej wartości klinicznej może się szybko stać przedmiotem wspólnych działań, skoordynowanych na poziomie europejskim. Natomiast sama wycena i kwestie refundacyjne z pewnością jeszcze przez wiele lat pozostaną na poziomie narodowym, bo to jest zależne od kondycji finansowej państwa, uwarunkowań historycznych i społecznych - zaznaczył Artur Fałek.

W trakcie V Forum Rynku Zdrowia wielokrotnie podnoszona była kwestia ograniczonych możliwości finansowych płatnika, co może zaciążyć nad dostępem do części świadczeń w najbliższych latach. Wiceminister zdrowia Marek Twardowski nie pozostawił w tej materii złudzeń...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH