Sytuacja finansowa szpitali oraz wdrażanie rozwiązań informatycznych były głównymi wątkami w dyskusji podjętej na sesji "Ochrona zdrowia w regionie - finanse, zarządzanie, inwestycje" odbywającej się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Osytuacji szpitali marszałkowskich w woj. podlaskim mówił Karol Pilecki, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia w regionie. Zwrócił uwagę, że łączne zadłużenie długoterminowe lecznic podlegających samorządowi województwa - sięgające obecnie ok. 300 mln zł - jest rozdrobnione pomiędzy kilkoma szpitalami.

Największe zadłużenie wynoszące ok. 100 mln zł ma Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku; jest ono zbliżone do wielkości rocznego budżetu tej jednostki. Problemem dla samorządu nie są już zobowiązania wymagalne. Uregulowano je, sięgając po pożyczkę z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Marszałek omówił ciekawy projekt dotyczący powstania spółki samorządowej, która wsparłaby szpitale w procesach inwestycyjnych. Jak podkreślił, spółka pozwoliłaby też skonsolidować długi wszystkich szpitali i zaciągnąć jedną pożyczkę na ich spłatę.

Spółka kontra zadłużenie

- Urząd Marszałkowski wydaje rocznie kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje w placówkach ochrony zdrowia. Przy tak dużej liczbie inwestycji pojawiają się problemy z ich odbiorem. Stąd pomysł powołania spółki prawa handlowego zależnej od samorządu województwa zajmującej się inwestowaniem, organizowaniem wspólnych zamówień publicznych, księgowością, obsługą prawną - tłumaczył Karol Pilecki.

Jak podkreślił, w przypadku niektórych szpitali spłata odsetek i bieżących zobowiązań może zagrozić płynności ich finansów. Szpitale mają też zobowiązania wobec samorządu województwa. Stąd oryginalny w skali kraju pomysł, by ta sama spółka prawa handlowego zależna od samorządu zaciągnęła pożyczkę na spłatę zadłużenia szpitali.

- Samorząd mógłby przekazać jako wkład własny do spółki wierzytelności, które ma w stosunku do szpitali. Stworzylibyśmy też prawną relację pomiędzy spółką a szpitalami, wtedy mogłyby spłacać zobowiązania bezpośrednio w spółce - tłumaczył.

Poinformował, że samorząd znalazł partnera, który udzieli pożyczki spółce. - Samorząd poręczy dotychczasowe zobowiązania lecznic, w zamian spółka uzyskując pożyczkę, spłacałaby szpitale - mówił marszałek. Jak zaznaczył, takie rozwiązanie nie oznacza jednak, że jednostki zostałyby obdarowane pieniędzmi. - Oznacza to tyle, że szpitale musiałyby regulować raty niskoprocentowej pożyczki rozłożonej na 20 lat, a spółka spłacałaby pożyczkę pożyczkodawcy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH