Naczelna Rada Aptekarska w swoim stanowisku z października 2013 r. wskazuje, że "od kilku już lat w szpitalach trwa proces stopniowego przekształcania aptek szpitalnych w działy farmacji szpitalnej. NRA uznaje to za niepokojące zjawisko". Czy jednak w każdym, nawet małym szpitalu, powinna być apteka szpitalna?

Między innymi na takie pytanie odpowiadali uczestnicy jednej sesji poświęconej gospodarce lekami podczas regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Łodzi (25 listopada 2013 r.).

Przepisy nie są precyzyjne

Janusz Mioduszewski, przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi, kierownik apteki szpitalnej łódzkiego Centralnego Szpitala Weteranów, podziela wspomniane stanowisko NRA.

- Rzeczywiście, obserwujemy, że w imię pozornych oszczędności niektórzy zarządzający szpitalami rezygnują z prowadzenia aptek szpitalnych na rzecz działów farmacji szpitalnej. Niestety, w prawie farmaceutycznym nie określono wymogów, jakie powinno spełniać pomieszczenie oraz osoba kierująca takim działem. Tego rodzaju przepisy są sprecyzowane wyłącznie w odniesieniu do apteki szpitalnej - powiedział Janusz Mioduszewski.

Przyznał, że dział farmacji szpitalnej to w naszej rzeczywistości często tylko jedna osoba, która nie jest w stanie w odpowiedni sposób zajmować się różnymi aspektami gospodarki lekiem w placówce. - Trzeba też pamiętać, że pojęcie "dział farmacji szpitalnej" jest znacznie szersze niż sama apteka - mówił kierownik apteki szpitalnej łódzkiego Centralnego Szpitala Weteranów.

Przypomniał, że od lat z powodzeniem rozbudowany dział farmacji szpitalnej działa w Centrum Zdrowia Matki Polki.

- Można też sięgnąć po rozwiązania przyjęte w Europie Zachodniej, gdzie w szpitalach funkcjonują całe serwisy farmaceutyczne zajmujące się gospodarką lekami. Skupiają one nie tylko aptekę, ale i różnego rodzaju pracownie, działy analiz, także ekonomicznych. Koszt utrzymania takiego serwisu nie jest oczywiście mały, ale w ostatecznym rachunku te nakłady przyczyniają się do istotnych oszczędności, gdyż zarząd szpitala dysponuje pełną wiedzą dotyczącą m.in. kosztów leków oraz wyrobów medycznych - mówił Janusz Mioduszewski.

W jego opinii, nowelizacja prawa powinna zakładać prowadzenie aptek w każdym szpitalu, jednak można określić stopnie (kategorie) aptek szpitalnych oraz wymogi, zależnie m.in. od wielkości lecznicy, jej profilu, oddziałów, jakie prowadzi.

Według potrzeb szpitala

Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi, zwrócił uwagę, iż kierowana przez niego jednostka na leki wydaje rocznie ok. 100 mln zł, co stanowi jedną trzecią jej budżetu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH