Farmacja nie jest jeszcze flagową branżą polskiej gospodarki

Medycyna jest i będzie jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Chcemy, aby Polska była postrzegana na świecie przez pryzmat branży, która ma wysoki współczynnik innowacyjności i rozwoju - powiedział wiceminister zdrowia KRZYSZTOF ŁANDA w trakcie sesji "Przemysł farmaceutyczny na gospodarczej mapie Polski" podczas XII Forum Rynku Zdrowia (26-27 października br.).

Krzysztof Łanda zapowiedział, że w rządowym planie odpowiedzialnego rozwoju medycyna będzie traktowana priorytetowo. - Muszą zniknąć bariery przy wprowadzaniu różnego rodzaju rozwiązań sprzyjających rozwojowi w ochronie zdrowia. Mamy braki w późniejszych fazach badań klinicznych, co wiąże się z mniejszym kapitałem, problemami z komercjalizacją i złym kierunkiem nakładów na R & D - wyliczał Krzysztof Łanda.

Owe braki, jak stwierdził, wiążą się z zaprzepaszczonym potencjałem, który był budowany przez dziesiątki lat po wojnie: - W krajach, k tóre należały do Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), Polska była odpowiedzialza na IT i przemysł farmaceutyczny. Zaprzepaszczono jedno i drugie, a mogliśmy być w zupełnie innym miejscu niż obecnie - stwierdził.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że w Polsce należy zbudować kompetencje, dzięki którym możliwa będzie ocena innowacyjności leku, na przykład czy ma on potencjał komercyjny.

- To jest cała maszyneria, która wymaga ogromnej wiedzy i kompetencji. Te kompetencje muszą być zarówno w Ministerstwie Rozwoju, Ministerstwie Nauki, w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, jak i w Polskim Funduszu Rozwojowym. W listopadzie ruszą szkolenia, by pracownicy tych instytucji potrafili ocenić potencjał projektów znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju - informował wiceminister zdrowia.

Liczy się współpraca

W opinii Macieja Boguckiego, eksperta w Zespole ds. Konkurencyjności Branży Farmaceutycznej przy Ministerstwie Rozwoju, branża farmaceutyczna nie rozwija się w Polsce tak szybko, jak powinna: - Mamy solidny fundament, lecz nie rozwija się adekwatnie do możliwości. Słowenia i Węgry mają pod tym względem większe osiągnięcia - powiedział Maciej Bogucki.

Mimo to twierdzi, że można liczyć na przełomowe innowacje w naszym kraju: - Nie ma znaczenia, kto na końcu skomercjalizuje projekt. Twierdzenie, że w Polsce można postawić tylko na lokalny lub tylko globalny kapitał, jest bezzasadne. W branży farmaceutycznej liczy się współpraca. Produkcja leków jest dla Polski niezwykle ważna i powinna zajmować godziwe miejsce w gospodarce.

Ekspert dodał, że branża farmaceutyczna w Polsce powinna otrzymywać wsparcie ze strony państwa: - Jeżeli takiej pomocy nie otrzyma, to rozwój będzie zdecydowanie niewystarczający. Rozwijający się dialog miedzy administracją publiczną a branżą farmaceutyczną daje powody do optymizmu, jednak ten dialog musi być jeszcze bardziej efektywny - zaznaczył.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH