Exposé, czyli co dalej z ochroną zdrowia

Dotychczasowy model ekonomizacji medycyny nie sprawdził się, dlatego należy wrócić do założeń wielkiego poprzednika, byłego ministra zdrowia śp. prof. Zbigniewa Religi. Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest powrót do finansowania budżetowego - powiedziała premier Beata Szydło podczas wygłaszania exposé 18 listopada br.

W wystąpieniu znalazł się zarys politycznych rozwiązań dotyczących ochrony zdrowia i ocena obecnego systemu.

Model do wymiany

- Dotychczasowy model organizacji i finansowania doprowadził m.in. do daleko idącej ekonomizacji, do zmiany funkcji lekarza. Pacjent nie może być pozycją w bilansie, lekarz księgowym, a szpital przedsiębiorstwem - oceniła premier.

Beata Szydło zapowiedziała przebudowę opieki zdrowotnej. Jak wyjaśniła, chodzi o zagwarantowanie odpowiedniej opieki medycznej przede wszystkim kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym.

- Każdy obywatel musi czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o pomoc medyczną. Ma wiedzieć, że opieka medyczna jest bezpłatna. Nie jesteśmy przeciwni prywatnej ochronie zdrowia. Jednak, podkreślam, tę sferę trzeba wyraźnie oddzielić od publicznej służby zdrowia - podkreśliła premier Szydło.

Dodała również, że jej rząd docenia pracę lekarzy i uważa, że powinna ona być bardzo dobrze wynagradzana. Także pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz inny personel medyczny powinien otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie, ponieważ ich praca jest bardzo ważna. Beata Szydło wyjaśniała, że jej ugrupowanie zajmie się także spełnieniem obietnicy dotyczącej tworzenia gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Premier w exposé zaznaczyła, że rząd zajmie się również reformą ratownictwa medycznego w Polsce. Jak podkreśliła, w kraju jest potrzebna państwowa służba ratownicza, zbudowana na podobnych zasadach, jak inne służby państwowe.

Ustawowe źródła zła w systemie

Do słów premier Szydło nawiązał w czasie sejmowych wystąpień Tomasz Latos (PiS), b. szef sejmowej komisji zdrowia, który rozwinął niektóre wątki dotyczące ochrony zdrowia z exposé.

Odnosząc się do reformatorskich założeń byłego ministra zdrowia, śp. prof. Zbigniewa Religi, powiedział, że wielokrotnie odwoływano się do pomysłów Profesora - do map potrzeb zdrowotnych, sieci szpitali, do diagnozy potrzeb - ale nigdy tego nie zrealizowano. - Pora wreszcie na realizację - podkreślił.

Komentując tezę Beaty Szydło, że służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk, a szpital nie może być przedsiębiorstwem, przypomniał, że w programie PiS wspominano wielokrotnie, że jednym ze źródeł zła, które dzieje się w ochronie zdrowia, jest ustawa o działalności leczniczej, w której wpisano nadrzędną rolę zysku i ekonomii nad dobrem pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH