Europejskie zasilanie

Unia dla zdrowia - dostępne źródła finansowania inwestycji

W perspektywie finansowej 2007- 2013 dla ochrony zdrowia dostępne są środki z funduszy strukturalnych zarówno w krajowych programach operacyjnych, jak i w programach regionalnych.

Jakie są główne warunki skutecznego aplikowania o te pieniądze? Co sprzyja, a co jest barierą w pozyskiwaniu unijnych środków przez polskie placówki medyczne i ich organy założycielskie?

Na te pytania odpowiadają rozmówcy naszego wrześniowego raportu. Najpierw jednak - przegląd źródeł europejskiego wsparcia.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

Jego głównym celem jest podniesienie konkurencyjności inwestycyjnej Polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej, przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska i zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej.

Dla ochrony zdrowia znaczenie ma tu Priorytet XII Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia. Realizacja Priorytetu XII ma się przyczynić do: utrzymana zasady "złotej godziny", stworzenia zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego, wyposażenia jednostek ratownictwa medycznego w odpowiednie środki transportu sanitarnego oraz poprawy jakości infrastruktury ochrony zdrowia, która zapewni dostępność i wysoką jakość specjalistycznych świadczeń zdrowotnych.

Całkowita alokacja finansowa dla Priorytetu XII wynosi 411 752 941 euro, w tym 349 990 000 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dla Działania 12.1 Rozwój systemu ratownictwa medycznego alokacja finansowa pozostaje na poziomie 235 290 000 euro, w tym 200 000 000 euro z EFRR, a dla Działania 12.2 Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym - 176 460 000 euro, w tym 149 990 000 euro z EFRR.

Działanie 12.1

Alokacja środków w ramach trybu konkursowego to 160 700 000 euro. Beneficjentami są publiczne oraz niepubliczne ZOZ-y udzielające świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego i mające podpisany kontrakt z NFZ albo też udzielające świadczeń finansowanych ze środków publicznych na podstawie innych tytułów. Beneficjentami mogą być także organy założycielskie tych jednostek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH