Europejski Kongres Reumatologii zorganizowany przez EULAR (Europejska Liga Walki z Reumatyzmem) w Barcelonie (13- 16 czerwca br.) okazał się znaczącym wydarzeniem naukowym.

Do centrum kongresowego CCIB zjechało ponad 12 tysięcy uczestników. Same abstrakty wykładów, prezentacji i omówienia sesji plakatowych wypełniły księgę formatu encyklopedii i zajęły 730 stron. Z tysięcy doniesień naukowych spróbowaliśmy wybrać tylko niektóre spośród tych, które wydają się najistotniejsze dla praktyki klinicznej lub najciekawsze.

Podczas kongresu potwierdzono znaczenie diagnostyczne oznaczania przeciwciał antycytrulinowych (ang.anti-CCP) w rozpoznawaniu reumatoidalnego zapalenia stawów (ang.rheumatic arthritis; RA). Ponieważ ich obecność stwierdza się u 70% chorych z tą jednostką chorobową powoduje to, że nieco traci na znaczeniu diagnostycznym czynnik reumatoidalny (ang.rheumatic factor; RF). Ponadto anti-CCP są bardziej specyficzne dla reumatoidalnego zapalenia stawów niż RF, który może występować w innych chorobach. Jak podał podczas kongresu brytyjski badacz M. Chan z Królewskiego Narodowego Szpitala Chorób Reumatycznych, anti-CCP może być też użyteczny jako marker służący diagnozowaniu rozwijającej się erozji kości u chorych na toczeń rumieniowaty układowy.

Sterydy wracają do łask

Zmianie ulega pogląd na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kortykosteroidów (GC) w chorobach reumatycznych. Jak twierdził w swoim wystąpieniu Maarten Boers z Centrum Medycznego w Amsterdamie, wyniki badań (m.in. COBRA) sugerują, że GC są prawdopodobnie również lekami modyfikującymi chorobę (DMARD). W przypadkach pacjentów, u których co pewien czas stosowano je w terapii kombinowanej, uzyskiwano w ciągu dwóch lat ponaddwukrotnie większe zredukowanie postępu erozji stawów (obraz radiologiczny) niż u chorych leczonych tylko lekami tradycyjnie już uznawanymi za DMARD.

Jak przekonują naukowcy, kortykosteroidy dają spodziewany i bezpiecznie uzyskany efekt terapeutyczny w małych, umiejętnie ordynowanych dawkach. Jak podkreśla profesor Jacek Szechiński, współautor prezentowanej na kongresie międzynarodowej pracy nt. klinicznego efektu działania zmodyfikowanej tabletki prednizonu, poszukiwania badaczy idą również w kierunku uzyskania nowoczesnej postaci kortykosteroidów, które dobrze naśladują dobowy cykl wydzielania sterydów przez organizm człowieka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH