Europa ma różne oblicza

Udział prywatnego sektora w systemach ochrony zdrowia poszczególnych krajów Unii Europejskiej jest bardzo zróżnicowany. Różne też mogą być wskaźniki określające rolę niepublicznej części lecznictwa. Międzynarodowy przegląd danych w tym zakresie dowodzi, iż prywatna medycyna, szczególnie w szpitalnictwie, nadal jest w naszym kraju na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Multimedia

Warto przyjrzeć się też temu, ile kosztuje nas ochrona zdrowia w porównaniu z siłą gospodarki. Generalnie bezkonkurencyjne są Stany Zjednoczone, które według danych Eurostatu w 2009 roku wydały na opiekę zdrowotną 16,7% swojego produktu krajowego brutto.

Nasze niskie koszty

Spośród krajów europejskich najwięcej na ochronę zdrowia przeznaczają: Francja - 11,6% PKB (z tego 79% w ramach sektora publicznego, 21% z wydatków prywatnych), Szwajcaria - 11,4% (59% publiczne wydatki, 41% prywatne), Holandia - 11,2% (82% w sektorze publicznym), Niemcy - 11,2% (blisko 77% w sektorze publicznym), Dania - 11,1% (blisko 85% w sektorze publicznym).

Najmniej wydają Rumuni - 5,6% PKB (81% wydatków z sektora publicznego), Cypryjczycy - 5,8% PKB (ponad 45% wydatków publicznych i blisko 55% prywatnie), Łotysze - 6% PKB (blisko 60% w ramach sektora publicznego, ponad 40% z prywatnego), Estończycy - 6,7% PKB (prawie 79% wydatków publicznych, ponad 21% prywatnych) i wreszcie Polacy - 6,9% PKB (71% w ramach sektora publicznego i 29% z prywatnych wydatków) oraz Bułgarzy - 6,9% (blisko 58% wydatków w sektorze publicznym i ponad 42 w prywatnym).

Według danych OECD z 2010 roku skorygowanych o siłę nabywczą, wydajemy na ochronę zdrowia 1400 dolarów na jednego mieszkańca.

Jest to jeden z najniższych poziomów wydatków na zdrowie wśród krajów UE na głowę mieszkańca.

Jak wskazują dane Eurostatu z 2009 roku, wyprzedzamy jedynie Litwę, Łotwę, Bułgarię i Rumunię.

Rozwiązania systemowe

Jak wybrane kraje rozwiązują problemy organizacji systemu ochrony zdrowia? Jak opisuje dr Piotr Gerber, prezes EMC Instytutu Medycznego SA, w opracowaniu "Szpitale prywatne w Europie i Polsce", w Niemczech szpitale prywatne w roku 2008 (w liczbie 663) stanowią blisko jedną trzecią wszystkich tego typu placówek (31,9%), szpitale publiczne (649) to 31,2%, a niewielką przewagę mają placówki typu non profit (np. należące do związków wyznaniowych) - 768 jednostek (36,9%).

Liczba prywatnych szpitali w Niemczech wzrosła, natomiast liczba szpitali ogółem spadła o 13% od 1991 roku, jeszcze bardziej (o 24%) zmniejszyła się liczba łóżek szpitalnych - do 507 tysięcy. Wzrosła liczba pacjentów, ale spadł średni czas pobytu o blisko 6 dni. Szpitale prywatne oferują wszelkiego rodzaju usługi medyczne, należą do nich szpitale małe (powiatowe) oraz duże, akademickie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH