Rikshospitalet w Oslo to najnowocześniejszy szpital uniwersytecki w Norwegii

W szpitalu uniwersyteckim Rikshospitalet - Radiumhospitalet w Oslo jest tak, że kiedy lekarz chce poznać historię choroby pacjenta, loguje się na portalu internetowym szpitala i otrzymuje pełną informację o chorym: począwszy od jego przyjęcia, rozpoznania schorzenia, po wyniki badań, ordynację leków czy opis podjętego leczenia. A mowa jest o spójnej informacji dotyczącej każdego z tysięcy pacjentów leczonych w szpitalu.
Te dane lekarz może przetwarzać oraz dodawać nowe, wiedząc, że jego zmiany będą widoczne dla innych uprawnionych spośród 8 tys. użytkowników portalu.

Po królewsku

Rikshospitalet jest najnowocześniejszym szpitalem uniwersyteckim w Norwegii, z którego usług korzysta m.in. rodzina królewska.
W 2005 r. został połączony z Radiumhospitalet (szpital radiologiczny). Jest jedyną placówką w kraju, która wykonuje transplantacje organów i szpiku kostnego, zaawansowane zabiegi neurochirurgiczne i wad płodu. Prowadzi się tutaj około 40% norweskich projektów badawczorozwojowych.
Szpital zatrudnia 8 000 osób, w tym m.in. 700 lekarzy i 3 tys. pielęgniarek. Liczy ponad 550 łóżek.
Rocznie przyjmuje 80 tys. pacjentów, a w ambulatoriach - 200 tys.
Kiedy szpital powstawał (całkowicie oddany do użytku w 2000 r.), personel miał do dyspozycji dokumentację w formie papierowej i elektronicznej.
W ramach każdego z działów klinicznych i administracyjnych działały różne systemy i programy, fragmentaryczna baza danych, wiele rozproszonych aplikacji dających niespójne dane.
Dostęp do większości z nich wymagał osobnego logowania, był skomplikowany i czasochłonny.
Przed działem IT postawiono zadanie zintegrowania wszystkich istniejących już systemów i opracowania sposobu na prosty, szybki i bezpieczny dostęp do medycznej bazy danych. Powstał medyczny portal CSAM (Clinical System All Managed).
Portal integruje 14 niezależnych systemów, które dostarczają w wersji elektronicznej 80% informacji potrzebnych lekarzom i pozostałemu personelowi medycznemu (m.in. różne systemy archiwizacji RIS i PACS, badania laboratoryjne, administracja lekami, badania mikrobiologiczne, endoskopowe itd.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH