Eksperci za premiowaniem zarządzania ryzykiem klinicznym

Grupa Ekspertów ds. Zapobiegania Zakażeniom Związanym z Opieką Zdrowotną (ZZOZ)* przedstawiła ministrowi zdrowia listę najważniejszych działań, których wdrożenie pozwoliłoby znacznie ograniczyć liczbę zakażeń szpitalnych i jednocześnie pomóc odbudować zaufanie pacjentów do placówek medycznych.

Grupa Ekspertów ds. ZZOZ powstała w celu opracowania standardów zapobiegania zakażeniom w placówkach ochrony zdrowia oraz Kodeksu Postępowania; działania te mają obniżyć poziom tych zakażeń o 20%, zgodnie z celami wytyczonymi przez Parlament Europejski.

Mimo wysiłków wszystkich zainteresowanych stron, problem zakażeń od lat budzi poważny niepokój specjalistów, głównie z powodu ich częstego występowania i rosnącej liczby wynikających z tego tytułu roszczeń. W Polsce 10-20% hospitalizacji kończy się zakażeniem.

Bezpieczeństwo pacjentów

Podczas pierwszego spotkania, które towarzyszyło Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (18-20 lutego br.), przedstawiciele Grupy przedyskutowali najpilniejsze kwestie wymagające poprawy z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów.

Eksperci wskazują na konieczność podejścia do problemu w sposób systemowy, pozytywnie motywujący do poprawienia obecnego stanu rzeczy i podejmowania przez zarządzających placówkami działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa pacjentów podczas realizacji usług medycznych poprzez położenie większego nacisku na edukację - zarówno pracowników placówek ochrony zdrowia, jak i samych pacjentów.

Jak podkreślają specjaliści, dużej liczbie zakażeń można zapobiec, a redukcja poziomu infekcji nie wymaga znacznych nakładów finansowych. Personel medyczny powinien jednak być zaangażowany w zarządzanie ryzykiem klinicznym, wzmocniona musi też być rola zespołów ds. zakażeń oraz pielęgniarek epidemiologicznych .

Pozytywną motywację i podniesienie konkurencyjności placówek może przynieść systemowe zwiększanie roli kryteriów związanych z jakością w procesie kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak czytamy w stanowisku Grupy, w połowie 2017 r. przeprowadzone będzie kompleksowe kontraktowanie; zdaniem ekspertów to doskonały moment na wprowadzenie nowych wymagań dla szpitali (m.in. dotyczących walidacji oraz kwalifikacji personelu) oraz zwiększenie roli kryteriów jakościowych.

System powinien bowiem premiować placówki, k tóre przykładają należytą uwagę do kwestii zarządzania ryzykiem klinicznym. Z tej przyczyny war tościowym byłoby stworzenie specjalnej akredytacji dla placówek osiągających najlepsze wyniki pod względem kontroli zakażeń.

Wzmocnienie profilaktyki zakażeń

- Poprawę sytuacji w tym obszarze można osiągnąć poprzez wzmocnienie profilaktyki zakażeń dzięki podejmowaniu działań zmierzających do ograniczenia antybiotykooporności, wdrożenie jednolitych standardów oraz metodologii raportowania zakażeń w celu uzyskania pełnego obrazu skali problemu i lepszej kontroli nad zakażeniami - wyliczają w stanowisku eksperci Grupy ds. ZZOZ.

Według szacunków, w całej Unii Europejskiej ZZOZ ulega co roku ponad 4,1 mln pacjentów. Ze względu na brak odpowiedniego rapor towania, w Polsce dokładna liczba przypadków śmier telnych związanych z zakażeniami w placówkach medycznych nie jest znana, ale szacuje się ją na kilkadziesiąt tysięcy osób, co uzasadnia podjęcie przez Grupę niniejszej inicjatywy - uważają eksperci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH