Ekonomia wychodzi na zdrowie

Rozmowa z dr Katarzyną Adamek, Prezes Zarządu American Heart of Poland S.A

- Placówki prywatne skupiają się przede wszystkim na procedurach najbardziej opłacalnych. To jeden z wniosków z ubiegłorocznego raportu GUMed. Uzasadniony?

 

- Zacznę może od tego, że nie jestem zwolenniczką sztucznego i bardzo skrótowego podziału sektora zdrowotnego na prywatny i publiczny.

Dla mnie placówki medyczne albo leczą dobrze, albo leczą źle.

Kropka. Dla pacjenta źródło kapitału nie ma najmniejszego znaczenia. Natomiast ważne jest, czy może skorzystać w ośrodku z leczenia refundowanego przez NFZ.

Wracając jednak do tezy, którą pan przytacza - została ona już obalona w analizie przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, będącej odpowiedzią na raport Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co więcej, raport NFZ wykazał, że wiele prywatnych placówek wykonuje bardziej złożone procedury, jednocześnie notując krótszy średni czas hospitalizacji, innymi słowy - leczy pacjentów efektywniej. Niepubliczne podmioty wciąż zupełnie bezpodstawnie postrzegane są jako mniej kompleksowe.

Przykłady świadczące o tym, że pogląd taki nie jest uzasadniony, można mnożyć. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca działają kompleksowo w obszarze chorób sercowo- -naczyniowych, od poradni, przez diagnostykę i leczenie aż po rehabilitację.

W naszej sieci funkcjonują nie tylko oddziały kardiologii, ale również chirurgii naczyniowej, oddział kardiochirurgii oraz rehabilitacja szpitalna.

Zarówno NFZ, jak i świadczeniodawcy korzystają, by nie powiedzieć - żyją - ze środków publicznych, czyli składek osób ubezpieczonych.

Dlatego tak ważne jest, aby pacjent nie był stawiany na końcu tego swoistego "łańcucha pokarmowego".

Czy mamy oszczędzać na pacjencie, stosując tanią, nieskomplikowaną terapię w sytuacji, kiedy, ze względu na wskazania medyczne, powinien on zostać poddany złożonej i bardziej kosztownej procedurze?

Z pewnością każdy z nas chciałby dostać możliwie najlepsze leczenie.

Niewątpliwie jedną z przyczyn sukcesu polskiej kardiologii, wyrażającym się m.in. w spadku śmiertelności w zawale serca z 30 do 3-5% jest znaczna poprawa dostępności leczenia, możliwa m.in. dzięki decentralizacji leczenia, rozwojowi prywatnych ośrodków. Rozwój taki był możliwy dzięki prowadzeniu w sposób rentowny ośrodków takich jak nasze.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH