Każda wierzytelność wymagalna może być potencjalnym źródłem egzekucji komorniczej, zwłaszcza jeżeli SP ZOZ nie wyraża gotowości do spłaty, nie podejmuje działań restrukturyzacyjnych i nie podejmuje procesu negocjacyjnego z wierzycielem - mówi Wioleta Błochowiak, wiceprezes Zarządu Electus SA.

- Bez względu na wprowadzane zmiany przepisów ustawy o komornikach, które obniżają koszty egzekucyjne, ich ostateczna wartość jest niezwykle dotkliwa dla finansów szpitala. Jednak dużo dotkliwsza, oprócz kosztów, może być utrata płynności.

- W sytuacji gdy zasądzona przez sąd kwota podlega zaspokojeniu poprzez jednorazową czynność komorniczą skierowaną do rachunku bankowego czy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, SP ZOZ jednorazowo ogranicza swoje przychody zarówno o równowartość zadłużenia, jak i powstałe koszty sądowe i egzekucyjne. Taka sytuacja może na długo zachwiać płynnością finansową dłużnika, a w przypadku wysokich zobowiązań doprowadzić nawet do jej utraty - dodaje Wioleta Błochowiak.

- Współpracujące z Electus SA placówki ochrony zdrowia wykorzystując oferowane przez spółkę produkty, mogą szybko i bez konsekwencji dodatkowych kosztów sądowych i egzekucyjnych zrestrukturyzować swoje zadłużenie.

W zależności od wybranego modelu współpracy spółka nabywa lub spłaca za SP ZOZ zobowiązania do wierzyciela, a sama jednostka ochrony zdrowia reguluje wierzytelności w ustalonym i dogodnym harmonogramie - zaznacza wiceprezes Electusa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH