Egalitarnie lub utylitarnie

Chemioterapia niestandardowa i system udzielania tego świadczenia jest procesem niedoskonałym, opartym na subiektywnych i niejasnych kryteriach.

Powstała w 2005 roku Agencja Oceny Technologii Medycznych ocenia terapie pod kątem skuteczności, bezpieczeństwa, ale i efektywności kosztowej. Jej prezes, dr Wojciech Matusewicz, stwierdził podczas marcowej konferencji Rynku Zdrowia ("Onkologia w Polsce 2011"), że analitycy AOTM muszą być w stanie odpowiedzieć na wyjątkowo trudne pytanie - ile warte jest życie ludzkie?

- Obecnie przeżywamy onkologiczne tsunami. 10 lat temu na rynku był dostępny jeden "szlagierowy" lek przeciwnowotworowy. Dzisiaj jest ich ponad tuzin. W przygotowaniach są setki kolejnych leków. Równie szybko i systematycznie rosną nakłady na nie - ocenił prezes Wojciech Matusewicz i podał przykłady: - Sukcesowi leczenia raka jelita grubego w ostatnich latach towarzyszy zawrotny, bo 300-400-krotny wzrost ceny leków tylko w pierwszych 8 miesiącach leczenia.

Amerykanie wyliczyli, że przedłużenie życia o 1,2 miesiąca warte jest 80 tys. dolarów na pacjenta. O jeden rok - 800 tys. dolarów. Na przedłużenie życia 550 tys. obywateli USA chorych na nowotwory potrzeba 500 mld dolarów.

Prezes Matusewicz podał także przykład, jak koszty terapii wpływają na decyzje o ich finansowaniu. Przypomniał niedawny raport FDA oceniający, że jeden z leków stosowanych w onkologii ma szereg działań niepożądanych i jest nieskuteczny w raku przerzutowym piersi: - Oczywiście wiedziano od dawna, że ten lek ma działania niepożądane, a w leczeniu paliatywnym jego skuteczność jest ograniczona.

Jednak prawdziwym powodem zaprzestania jego finansowania było to, że Amerykanie wydają na ten lek 1 mld dolarów rocznie. Elementy finansowe pojawiają się na każdym kroku.

Choroby rzadkie

Szczególnym obszarem niezrealizowanych potrzeb są także tzw. leki sieroce stosowane w chorobach rzadkich. Problemem tych schorzeń jest mała liczba pacjentów. Według definicji stosowanej w Unii Europejskiej schorzenie jest rzadkie, kiedy dotyczy mniej niż 5 osób na 10 tys. obywateli. Znacznie istotniejszą jest definicja choroby ultrarzadkiej, która statystycznie dotyka mniej niż 1 osobę na 50 tys. mieszkańców. W Polsce choroba jest zaliczana do ultrarzadkich, kiedy górna granica zachorowań na nią dotyczy 750 osób w całej populacji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH