Efektywność i bezpieczeństwo terapii

Rozmowa z Tomaszem Lisewskim, dyrektorem generalnym Philips w Europie Środkowo-Wschodniej

- Informatyzacja obejmuje coraz więcej typów procedur medycznych. Technologie informacyjne, w tym rozwiązania telemedyczne, od dawna są już obecne m.in. w diagnostyce obrazowej. Czy w ten trend wpisuje się również tzw. zamknięty cykl opieki zdrowotnej?

- Zamknięty cykl opieki zdrowotnej obejmuje wszystkie etapy ochrony zdrowia - począwszy od zdrowego trybu życia i profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie, rekonwalescencję, aż po opiekę medyczną w warunkach domowych. Cyfryzacja i informatyzacja pozwalają na każdym z tych etapów efektywniej wykorzystywać gromadzone dane i dostępne zasoby, zarówno finansowe, jak i ludzkie. Poprawa efektywności jest jednym z największych wyzwań nie tylko na poziomie systemu ochrony zdrowia, ale i samego świadczeniodawcy.

W nowym pakiecie onkologicznym premiowana jest terminowość i jakość udzielonego świadczenia diagnostycznego, czyli po prostu jego efektywność. Naszym zadaniem, jako partnera w systemie ochrony zdrowia, jest dostarczać takie rozwiązania medyczne, które pomogą to zadanie wykonać. Chodzi o to, by badać pacjenta szybciej i uzyskiwać wysokiej jakości obrazy kliniczne, będące kluczem do właściwej diagnozy. Tak właśnie pracują nasze cyfrowe rezonanse magnetyczne zainstalowane m.in. w Warszawie czy Krakowie. Zachowując doskonałą jakości obrazowania, czas badania jest skrócony do 40%.

Również w aparatach ultrasonograficznych stosujemy technologie wspierające i przyspieszające decyzje diagnostyczne lekarza. Dane uzyskane z różnych badań można następnie automatycznie analizować i porównywać ze sobą. To pomaga lekarzom szybko i dokładnie postawić diagnozę oraz wdrożyć właściwe leczenie w krótkim czasie. Taki model pracy obserwujemy nie tylko w najlepszych placówkach medycznych na świecie, ale i w polskich szpitalach, które się dynamicznie modernizują.

- Równie ważnym kierunkiem w rozwoju medycyny są metody małoinwazyjne, m.in. w kardiologii interwencyjnej. Philips jest znany m.in. z aktywności w tym właśnie obszarze.

- Rzeczywiście, przykład kardiologii interwencyjnej świetnie pokazuje, jak znakomite rezultaty pod względem klinicznym i efektywności kosztowej przynoszą małoinwazyjne metody leczenia. Dzięki powszechnemu zastosowaniu w Polsce angioplastyki w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, kilkakrotnie skrócił się czas pobytu pacjenta w szpitalu i zmniejszyła się śmiertelność szpitalna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH