E-zapis świadczeń

NFZ planuje wprowadzenie karty specjalisty medycznego

Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza wprowadzić elektroniczną kartę specjalisty medycznego. Będą na niej rejestrowane wszystkie świadczenia udzielone przez lekarza. Według NFZ, umożliwi to m.in. weryfikację osób uprawnionych do wydawania recept. O wprowadzeniu takiego projektu poinformowała 21 lutego br. członek Rady NFZ Małgorzata Gałązka- Sobotka podczas konferencji "Finanse 2012 - Analiza sytuacji w ochronie zdrowia".

Podkreśliła, że karta miałaby zostać wprowadzona od 2014 r. Jak wyjaśniła, system obejmie wszystkich lekarzy.

Dwa wdrożenia,wspólne finansowanie

Dystrybucja kart ma nastąpić do końca 2013 r., aby system mógł zacząć działać od 2014 r. Szczegółowe założenia do wprowadzenia takiego rozwiązania zostaną przygotowane w 2012 roku.

W ocenie Małgorzaty Gałązki-Sobotki, taki system będzie dodatkowym źródłem weryfikacji świadczeń zrealizowanych przez lekarzy, a także wypisywanych przez nich recept. - Dzięki karcie w systemie będą ewidencjonowane wszystkie wizyty, które zrealizuje lekarz, oraz wszystkie świadczenia przez niego udzielone - tłumaczyła.

Dodała, że to rozwiązanie nie wyklucza planowanego wprowadzenia elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego dla pacjentów. - Część rozwiązań informatycznych dla obu projektów pokrywa się, więc będą razem finansowane - podkreśliła.

W ramach audytu wewnętrznego NFZ chce skontrolować planowanie i zakup świadczeń medycznych, a także prawidłowość przeprowadzenia kontroli aptek i ordynacji lekarskich.

Refundacja do kontroli

- Ostatnie dane w zakresie procedur kontroli aptek powodują, że trzeba się precyzyjnie przyjrzeć temu zjawisku, ponieważ widać, że brakuje ram, które obowiązywałyby na terenie całego kraju - powiedziała Małgorzata Gałązka- Sobotka. Zaznaczyła, że niektóre oddziały wojewódzkie Funduszu w ogóle nie prowadzą takich kontroli.

Do 31 marca br. Narodowy Fundusz Zdrowia opracuje procedury rozpatrywania odwołań przez właścicieli aptek od decyzji kontrolera NFZ w przypadku nałożenia kar za niewłaściwie zrealizowaną receptę na leki refundowane. Możliwość odwołania wprowadziła przyjęta w styczniu br. nowelizacja ustawy refundacyjnej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH