E-problemy do rozwiązania

Wdrażanie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz realizacja tzw. Platformy P1 ("Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych") - elementy tych przedsięwzięć były chyba najczęściej poruszanymi zagadnieniami w branży medycznych rozwiązań IT w mijającym roku.

Niebrakowało oczywiście innych problemów w tej dziedzinie, którym także w Rynku Zdrowia poświęciliśmy niejedną publikację. Dość nieoczekiwanie, w lutym br., pretekst do takich doniesień dał ZUS.

Cyfrowe zwolnienia

Najnowsze dane wskazują, że nawet do 12% zwolnień lekarskich jest nieuprawnionych. W 2013 roku kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła blisko 22 mln zł. ZUS postanowił więc skuteczniej walczyć z tą patologią. Ograniczyć ją mają m.in. e-zwolnienia.

Projekt zmian ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, na mocy których wdrożony ma być system e-zwolnień w całym kraju, stał się na początku tego roku przedmiotem konsultacji społecznych.

Rządowy projekt nowelizacji, która ma wprowadzić e-zwolnienia, będzie dalej procedowany - postanowili posłowie 5 listopada. Według wiceministra pracy Marka Buciora, e-zwolnienia zaczną funkcjonować od 1 lipca 2015 r.

E-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie

27 maja podczas konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zaprezentowali kalendarz działań dotyczących wdrażania rozwiązań w ramach Platformy P1. Zapowiedzieli m.in., że na przełomie listopada i grudnia br. gotowe będzie Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - bezpłatna aplikacja, dzięki której każdy otrzyma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych.

- P1 to inicjatywa, w ramach której dostarczonych zostanie wiele różnych systemów informatycznych, które stworzą dedykowaną platformę do zarządzania i wsparcia procesu leczenia dla pacjentów w kraju - mówił Marcin Kędzierski, dyrektor CSIOZ, podczas majowej konferencji.

- IKP to narzędzie, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o swoim leczeniu. W IKP znajdzie się też wykaz dokumentów, a w nim: e-recepty, e-skierowania i e-zlecenia, które wystawił pacjentowi lekarz w trakcie leczenia - wyliczał dyrektor Kędzierski.

Od kiedy ten system będzie działał? - Nie chcemy uruchamiać wszystkiego naraz. Najpierw planujemy uruchomienie - pod koniec 2014 r. - Internetowego Konta Pacjenta, usługę e-zlecenia i e-skierowania. Natomiast w pierwszej połowie 2015 roku zamierzamy uruchomić pozostałe usługi: przede wszystkim myślę o e-recepcie - stwierdził Paweł Pierzchała, zastępca kierownika Projektu P1 z CSIOZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH