E-Rewolucja

Czy 800 mln zł wystarczy na sfinansowanie informatycznego ładu w polskiej ochronie zdrowia?

Chociaż wymienia się ją zwykle na ostatnim miejscu w pakiecie projektów ustaw reformujących system ochrony zdrowia, to jednak cieszy, że w końcu kwestię informatyzacji systemu ujęto w ramach ustawy. Bez wdawania się w szczegóły, można stwierdzić, że informatyzacja - już nie tyle systemu jako takiego, ale tworzących go jednostek - realizowana drogą ministerialnych rozporządzeń nie była efektywna.

Przyznaje się do tego Ministerstwo Zdrowia w projekcie rzeczonej ustawy (tekst do pobrania ze strony: http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index mr=m491&ms= 0&ml=pl&mi=56&mx=0&mt=&my- =131&ma=015844), stwierdzając w uzasadnieniu do niego, że "System informacyjny państwa to uporządkowany układ odpowiednich elementów, charakteryzujących się pewnymi właściwościami i połączonych wzajemnie określonymi relacjami. W sektorze ochrony zdrowia, pomimo wydawałoby się dość dobrze rozwiniętej infrastruktury informacyjnej, podobnie jak w innych sektorach gospodarki nie istnieje system informacyjny w rozumieniu definicji (...) wypracowanej na potrzeby planu opracowanego na szczycie w Sewilli".

Unia wymaga

Resort zdrowia zauważa, iż przyczyną wypracowania nowej strategii informatyzacji systemu jest nie tylko wola zoptymalizowania jego działania przekładającego się na korzyści spływające na pacjentów i świadczeniodawców.

Ustawa jest konsekwencją zobowiązań spoczywających na Polsce, członku Unii Europejskiej, wynikających z przyjętego w 2005 r. na szczycie w Sewilli planu eEuropa 2005 Information Society for All. Przypomnijmy, że zobowiązuje on kraje członkowskie do rozwinięcia usług elektronicznych (w tym e-government, e-learninig i e-health).

Dotychczasowe poczynania w obszarze e-zdrowia (e-health) nie były skuteczne, co przyznaje projektodawca ustawy: "Polska struktura systemu informacyjnego w ochronie zdrowia, zarówno w sferze funkcjonalnej, informacyjnej, jak i technicznej, nie stanowi uporządkowanego układu, a relacje łączące poszczególne elementy infrastruktury są słabe i niewystarczające lub nie istnieją w ogóle".

Kilka etapów

Projekt ustawy opublikowany został 2 sierpnia. Ministerstwo Zdrowia w dokumencie stwierdza, że poddany on został społecznym konsultacjom i wprowadzono doń zgłoszone poprawki. Należy mieć nadzieję, że konsultowany był nie tylko z zarządzającymi instytucjami będącymi pośrednimi lub bezpośrednimi podmiotami ustawy, ale także szeroko pojętą branżą IT - szczególnie z sektora działającego na rzecz ochrony zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH