Dzięki takiej aparaturze  czują się jak u mamy

Szacuje się, że w Polsce już co dziesiąty noworodek jest wcześniakiem. Dzieci urodzone nawet niewiele dni przed terminem są słabsze od rówieśników, dlatego opieka nad nimi wymaga szczególnych warunków. Dla wielu z nich ratunkiem jest nowoczesna technologia, która pozwala odtworzyć warunki zbliżone do tych sprzed porodu i wspomaga pracę nieukształtowanych organów.

Jak podają eksperci, co roku w Polsce przed czasem, tj. pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży, przychodzi na świat ok. 28 tys. dzieci. Wcześniaki rodzą się z wieloma niedojrzałymi narządami i różną skalą problemów zdrowotnych.

Rozwój medycyny

- Takie noworodki najczęściej mają zaburzenia oddychania. Najbardziej niedojrzałe mają dysplazję oskrzelowo-płucną. Dużym problemem jest też niedojrzałość układu nerwowego - wyjaśnia dr Piotr Korbal, ordynator Oddziału Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, kujawsko-pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii.

Jak przyznaje specjalista, aby wcześniaki mogły przeżyć, przez wiele dni, a nawet miesięcy muszą pozostawać na oddziale intensywnej terapii noworodka, otoczone liczną aparaturą medyczną.

- Rozwój medycyny i technologii sprawia jednak, że obecnie udaje się uratować zdecydowaną większość przedwcześnie urodzonych dzieci. Dysponujemy sprzętem, który pozwala ratować dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową. Nawet poniżej 800 gram - mówi dr Korbal.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że przy opiece nad wcześniakami najważniejsze jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury i wilgotności. - Takie komfortowe środowisko możemy im zapewnić m.in. dzięki inkubatorom - dodaje.

Stres termiczny

Specjaliści zwracają uwagę, że noworodki nieposiadające jeszcze w pełni rozwiniętego ośrodkowego układu nerwowego nie są w stanie skutecznie generować ciepła, a ich niedojrzałe układy kompensujące mają ograniczoną zdolność przeciwdziałania przegrzaniom.

Wcześniaki są wyjątkowo podatne na zmiany otoczenia. Wahania temperatury mogą powodować istotny stres termiczny, podczas którego znaczna część energii noworodka wykorzystywana jest na wyrównanie temperatury ciała zamiast na rozwój i wzrost. Wspomniany stres - wynikający ze zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury - może skutkować takimi powikłaniami jak hipoksja, hipoglikemia i odwodnienie.

W nowoczesnym inkubatorze warunki środowiska są zbliżone do tych, jakie panowały w łonie matki. Zastosowana technologia pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała dziecka, jej utrzymanie często decyduje o przeżyciu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH