Zdaniem specjalistów, znaczna część osób cierpiących na PChŻ wymaga profilaktyki, a nie leczenia

Na przewlekłą chorobę żylną (PChŻ) cierpi w Polsce prawie 50% kobiet i 40% mężczyzn. Nieleczona PChŻ prowadzi do powstawania żylaków i owrzodzeń żylnych podudzi czy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co znacznie upośledza jakość życia chorych. U większości pacjentów występują zaawansowane stadia choroby, natomiast aż 62% z nich nigdy nie leczyło się z powodu PChŻ.
- Przewlekła choroba żylna jest chorobą, o której Polacy właściwie nic nie wiedzą, którą powszechnie się lekceważy, a przecież jej rozwojowi jest w stanie zapobiec odpowiednia profilaktyka - informuje prof. Zbigniew Rybak z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Diagnozowanie przez pacjenta

Większość z nas kojarzy żylaki z defektem kosmetycznym, nie wiedząc, że to objaw choroby, która staje się coraz większym problemem w krajach uprzemysłowionych.
PChŻ częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. W krajach uprzemysłowionych dotyka ona nawet połowę społeczeństwa.
- W dobie internetu pacjenci sami mogą sobie zdiagnozować PChŻ - zachęca prof. Zbigniew Rybak. - Uczucie zmęczenia nóg nasilające się pod koniec dnia, tak zwane "niespokojne nogi", konieczność zmiany pozycji kończyn dolnych po dłuższym siedzeniu lub staniu, obrzęki - zwłaszcza w okolicach kostek, bóle goleni, widoczne poszerzone naczynia żylne - to główne symptomy choroby.
- Dostrzegając pewne niepokojące objawy, wcześniej można podejrzewać chorobę, lecz ostateczną diagnozę może postawić lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie - podkreśla prof. Rybak.
Często także wymagane są dodatkowe badania z użyciem wysokospecjalistycznej aparatury. To sugeruje, że niepodjęcie w odpowiednim czasie leczenia może prowadzić do groźnych powikłań, a także znacznie pogorszyć jakość życia chorych.
- Nie radziłbym także leczyć choroby sposobami domowymi lub przy pomocy farmaceuty w aptece. Od tego są lekarze - angiolog, chirurg naczyniowy - gdyż oni są fachowcami w tej dziedzinie - zaznacza prof. Rybak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH