Komisja Europejska potwierdziła przyjęcie skargi złożonej przez OZZL

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił ze skargą do Komisji Europejskiej, że w RP nie są przestrzegane, w odniesieniu do lekarzy, przepisy dyrektyw Unii Europejskiej o czasie pracy - informuje w komunikacie OZZL przewodniczący tego Związku Krzysztof Bukiel.
Chodzi m.in. o Dyrektywę nr 93/104/WE i nr 2003/88/WE. Zgodnie z tymi przepisami i wyrokami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości tygodniowy czas pracy lekarza w RP nie powinien przekraczać 48 godzin - wraz z dyżurami, których pełnienie powinno zaliczać się do czasu pracy.
- Tymczasem lekarze w Polsce, na podstawie art. 32j Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, mogą być zobowiązani - i faktycznie są - do pełnienia dyżurów medycznych, poza normalnym czasem pracy, w ilości do 8miesięcznie i2 tygodniowo. Oznacza to m.in., że lekarz może być zmuszony do nieprzerwanej pracy trwającej ponad 55 godzin, co faktycznie ma miejsce. Trybunał Konstytucyjny RP uznał takie rozwiązanie za zgodne (!) z konstytucyjnym prawem obywatela do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (art. 66 ust. 1 Konstytucji RP) - czytamy w komunikacie.
Skarga ZK OZZL do Komisji Europejskiej ma na celu wyeliminowanie wspomnianych przepisów o dyżurach medycznych z polskiego porządku prawnego i zakończenie dyskryminacji lekarzy pod względem obowiązkowego czasu pracy. OZZL informuje, że opracował również wzór odpowiedniej skargi do KE kierowanej przez indywidualnego lekarza.
- Skarga została złożona w czerwcu br., jednak komunikujemy o tym dopiero teraz, bo czekaliśmy na potwierdzenie przyjęcia pisma, które nadeszło 5 września br. - wyjaśnia Zarząd Krajowy OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH