Najnowszym pomysłem hurtowni na zachowanie swojej roli jest inwestowanie w produkcję innowacyjnych leków

- Zmiana ról poszczególnych ogniw lub próby szukania dla nich nowej definicji działania, to najbardziej charakterystyczne tendencje występujące na rynku farmaceutycznym w Unii Europejskiej - uważa Andrzej Tarasiewicz, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.
Na model dystrybucji leków wpływa kilka uwarunkowań globalnych i europejskich.
Po pierwsze, zmniejsza się udział tych leków innowacyjnych, które dostarczały największe przychody ich producentom (tzw. blockbooster - lek o rocznej sprzedaży na świecie pow. 1 mld USD), natomiast aż 37 utraci ochronę patentową do 2007 roku.
Leki te dostarczają największe przychody ich producentom, a w ich miejsce nie pojawi się szybko wiele nowych.

PRAKTYKA

Po drugie, rośnie udział drogich leków biotechnologicznych, których producenci wymagają od dystrybutorów podjęcia nowych działań - np. marketingowych oraz kontrolowanej sprzedaży. Po trzecie, producenci nie rezygnują ze stosowania w Europie różnych cen dla produktów leczniczych w różnych krajach. Po czwarte, wszystkie ogniwa rynku farmaceutycznego muszą dostosować się do presji rządów poszczególnych krajów, które realizują politykę ograniczania rosnących wydatków na leki (np. w Wielkiej Brytanii rząd wymusił na producentach obniżenie w latach 2005-10 cen leków markowych o 7%).
- Pod wpływem tych uwarunkowań - mówi Andrzej Tarasiewicz, występują bardziej lub mniej trwałe zmiany w obrocie lekami. W kilku krajach utrwalił się np.
obrót równoległy. Z tego powodu niektórzy producenci globalni zapowiedzieli bezpośrednią sprzedaż leków do aptek (Pfizer w Hiszpanii) lub wprowadzili limitowane dostawy leków na rynek (GSK w Grecji).
Konflikt w Hiszpanii został rozwiązany, ponieważ hurtownie i apteki zobowiązały się do wprowadzenia systemu kontroli i raportowania producentowi przepływu leków, natomiast konflikt w Grecji czeka na rozstrzygnięcie przez lokalny sąd administracyjny.

USŁUGI DODANE

Najbardziej groźne dla hurtowni farmaceutycznych mogłoby być ich zastąpienie przez firmy logistyczne, co planuje kilku producentów. Jednak z kontrofensywą ruszyły największe, paneuropejskie hurtownie - Celesio, Phoenix i Alliance Unichem, mające ok. 43% udziału w rynku "starej" UE. Podjęły szereg działań o charakterze usług dodanych, zapewniając szkolenia farmaceutom i właścicielom aptek, pomagając wprowadzać u nich nowoczesne systemy informatyczne, czy przeprowadzać akcje diagnostyczne dla pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH