Dystans do nadrobienia

O ewolucji i przyszłości systemów ochrony zdrowia w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej mówili uczestnicy jednej z sesji panelowych podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (16-18 maja 2011 r.).

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert w dziedzinie rynku medycznego, przedstawił m.in. wyniki badań socjologicznych dotyczących poziomu zadowolenia pacjentów z systemów ochrony zdrowia w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Kilka wskaźników

Według danych Eurobarometru, pod względem zadowolenia obywateli z poziomu lecznictwa wyprzedzamy jedynie na naszym kontynencie Węgry, Rumunię i Bułgarię.

- Znamienne, że w latach 2000-09 praktycznie stały, niewielki odsetek rodaków (3-4%) uważa, że opieka zdrowotna w Polsce się poprawiła - mówił dr Kozierkiewicz podczas sesji panelowej "Systemy ochrony zdrowia w Europie Środkowo-Wschodniej - wyzwania i priorytety", przygotowanej przez redakcję i wydawcę miesięcznika oraz portalu Rynek Zdrowia.

Warto jednak zauważyć, iż odsetek Polaków, według których sytuacja w ochronie zdrowie się pogorszyła, spadł z 41% w 2000 r. do 25% w roku 2009 (dane z Diagnozy Społecznej 2009). Pod względem standaryzowanego współczynnika zgonów w krajach naszej części Europy najlepiej wypadają Czechy, tuż za nimi jest Polska, a za nami plasują się Słowacja, Węgry i Rumunia. Wciąż jednak wskaźnik ten w naszym kraju jest wyraźnie gorszy niż m.in. w krajach "starej" Unii.

O rynku i prywatnym sektorze

Poseł Andrzej Sośnierz, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, były prezes NFZ, zauważył, iż najbardziej niezadowoleni z systemu opieki zdrowotnej są ludzie młodzi, zdrowi i dobrze sytuowani: - Osoby te swoją wiedzę o lecznictwie czerpią główne z mediów, a te bardzo rzadko przedstawiają ochronę zdrowia w korzystnym świetle - stwierdził Andrzej Sośnierz.

Zdaniem posła, w Polsce należy wrócić do koncepcji kas chorych i decentralizacji płatnika. - Obecny system kontraktowania i finansowania świadczeń ze środków publicznych można nazwać parabudżetowym. Tymczasem doświadczenia Europy Zachodniej dowodzą, że lepiej sprawdzają się rozwiązania rynkowe, których u nas bardzo brakuje - podkreślał Andrzej Sośnierz. - Oczywiście państwo musi regulować ten rynek, ale ta regulacja nie może być nadmierna.

Z danych przedstawionych przez dr. Kozierkiewicza jasno wynika, że wszystkie kraje postkomunistyczne nadal odstają w organizacji i finansowaniu opieki zdrowotnej od państw zachodnich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH