Dyskusja położników, anestezjologów i płatnika o porodach bez bólu

Niektóre szpitale już znieczulają swoje pacjentki na życzenie w ramach procedur porodowych, inne pobierają ekstra opłaty, tłumacząc je brakiem refundacji znieczulenia. NFZ natomiast twierdzi, że znieczulenie zostało uwzględnione w wycenie procedur porodu i płacenie z prywatnej kieszeni pacjentek jest nieuzasadnione.

Koszt (ponoszony prywatnie) znieczulenia do porodu w szpitalach wynosi od 300 do 700 złotych. Niewiele ciągle jest w Polsce szpitali, które za znieczulenie zewnątrzoponowe nie pobierają od pacjentek opłat. Rutynowo porody ze znieczuleniem przeprowadza między innymi Powiatowe Centrum Zdrowia SA NZOPZ Szpital Powiatowy w Kluczborku.

A jednak można

Dr Jurij Murenko, szef firmy świadczącej na rzecz szpitala w Kluczborku usługi anestezjologiczne, zapewnia, że materiały do znieczulenia oraz leki nie są drogie. Samo znieczulenie zaś wykonują anestezjolodzy, którzy pełnią właśnie dyżur. Pozytywnym wynikiem podawania znieczuleń - w opinii Murenki - jest spadek liczby cięć cesarskich.

Niedawno ruszył program pilotażowy na Dolnym Śląsku, zainicjowany przez wojewodę Rafała Jurkowlańca. W efekcie w Szpitalu Specjalistycznym im.

Falkiewicza na wrocławskim Brochowie pacjentki już rodzą bez bólu. Podobnie wkrótce będzie w Akademickim Szpitalu Klinicznym im. J. Mikulicza-Radeckiego, a pod koniec tego roku - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Drgnęło również na Opolszczyźnie.

Już nie tylko Kluczbork, ale i Szpital w Nysie znieczula do porodu. W największej porodówce na Opolszczyźnie - Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy Reymonta w Opolu - za znieczulenie na życzenie pacjentka musiała do niedawna zapłacić 600 zł, teraz szpital zszedł z ceną do 300 zł, czyli de facto do wyceny NFZ jako procedury obowiązującej do wprowadzenia w ubiegłym roku w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP).

Punkty widzenia

Dr Józef Bojko, opolski konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, twierdzi, że kiedy NFZ zrezygnował z finansowania znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu jako osobnej procedury, wartej 300 złotych, wiele szpitali ograniczyło jego stosowanie, by nie ponosić dodatkowych kosztów.

NFZ problem widzi inaczej i twierdzi, że wycena procedur porodu jest wystarczająca do tego, by znieczulać nieodpłatnie.

- Poród może być rozliczony - wyjaśnia Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy Funduszu - w zależności od rozpoznań i wykonanych pacjentce procedur - w czterech grupach o różnej wycenie punktowej: na 33 punkty wyceniono poród, na 46 - poród mnogi lub przedwczesny. Patologia ciąży lub płodu z porodem powyżej 5 dni - to 56 punktów, a ciężką patologię ciąży z porodem, przy diagnostyce rozszerzonej i leczeniu kompleksowym powyżej 10 dni, wyceniono na 156 punktów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH