10. Jubileuszowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, któr y odbył się we wrześniu w Krakowie poświęcony był patogenezie i diagnostyce tego schorzenia. Szczególnie interesujące były tematy dotyczące leczenia i prewencji stanów przednadciśnieniowych, epidemiologii i etnogenezy, a także związków nadciśnienia tętniczego ze sportem, dopingiem i uzależnieniami.

Mówiono również o czynnikach zapalnych w nadciśnieniu i chorobach układu krążenia, znaczeniu terapii uzupełniającej oraz roli współpracy między pacjentem, lekarzem i pielęgniarką. Profesor Krzysztof Narkiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie nadciśnienia tętniczego, przypomniał, że nowoczesne leczenie tego schorzenia polega na stosowaniu preparatów złożonych (charakteryzujących się wysoką skutecznością hipotensyjną, przy ograniczeniu objawów ubocznych) oraz diuretyków.
Stosowanie takich preparatów pozwala na uzyskanie lepszego efektu terapeutycznego niż w przypadku podania tych samych substancji czynnych oddzielnie, przy jednoczesnym zastosowaniu najniższej skutecznej i bezpiecznej dawki. Niestety, w Polsce leki złożone nie są refundowane.

Defibrylatory:
Dla TOPR

Trzy nowe defibrylatory automatyczne Lifepak 500 kupiło Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Te niezwykle proste w obsłudze urządzenia ratują osoby, które doznały nagłego zatrzymania krążenia.
Jeżeli poszkodowany zostanie poddany defibrylacji w ciągu pierwszych 10 minut od utraty przytomności, jego szanse na przeżycie znacznie wzrastają. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najwięcej defibrylatorów znajdowało się w służbach ratowniczych.
TOPR do tej pory posiadał 5 defibrylatorów półautomatycznych i 2 "profesjonalne" - w karetce i śmigłowcu. Defibrylatory są m.in. w schroniskach na Hali Gąsienicowej i w Morskim Oku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH