Dyrektywa rozstrzygnie spór?

Projektowane przepisy mają na celu zrównanie termicznych i tzw. alternatywnych metod unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych

Już 12 marca br. firmy unieszkodliwiające odpady medyczne w sposób alternatywny do spalania stracą pozwolenia na swoją działalność - to wynik rozwiązań wprowadzonych w ubiegłym roku przez Sejm. Jednak Ministerstwo Środowiska pracuje nad projektem nowej ustawy dotyczącej unieszkodliwiania odpadów medycznych, ponieważ Polska musi się dostosować do unijnych uregulowań dotyczących postępowania z tego rodzaju materiałami.

Obecne przepisy ustanawiają zakaz unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych innymi metodami niż te, które prowadzą do obniżenia zawartości ogólnego węgla organicznego do 5% w tych odpadach oraz zakazuje się unieszkodliwiania tych odpadów przez ich współspalanie.

"Alternatywni" zostaną?

Natomiast, jak informuje Ministerstwo Środowiska, zaproponowane w projekcie przepisy mają na celu zrównanie metod termicznego przekształcania zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych oraz tzw. metod alternatywnych co do wymagań w zakresie ochrony środowiska, w tym w szczególności umożliwienie pełnej kontroli warunków prowadzenia tych procesów oraz ich skuteczności.

Projekt zawiera upoważnienie dla ministra zdrowia do wydania rozporządzenia.

Będzie ono precyzowało wymagania w stosunku do wszystkich technologii przetwarzania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Przepisy te będą na tyle szczegółowe, aby można było w pełni monitorować przebieg procesu technologicznego oraz jego skuteczność.

Wszystko wskazuje więc na to, że alternatywne metody unieszkodliwiania znowu dostaną zielone światło. Problem w tym, że prawdopodobnie firmy je stosujące najpierw stracą swoje kontrakty, ponieważ ustawodawca nie zdąży ze zmianą przepisów do 12 marca tego roku i zanim znowu prawo pozwoli na alternatywne metody unieszkodliwiania, firmy prowadzące tego typu działalność stracą na nią pozwolenie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH