Czy absolwenci naszych liceów medycznych utracą po 2010 r. prawo wykonywania zawodu w UE z powodu różnic w kształceniu pielęgniarskim?

Kształcenie pielęgniarek i położnych odbywa się obecnie w Polsce w systemie 3-letnich studiów zawodowych licencjackich, zapewniających - jak w krajach Unii, 4600 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych oraz 5-letnich studiów magisterskich. Drzewiej bywało inaczej: liceum medyczne, potem dwuletnie studium zawodowe dla pielęgniarek i położnych - to z powodzeniem funkcjonowało w systemie kształcenia tzw. średniego personelu medycznego. Właśnie owe licea stały się przyczyną problemów polskich pielęgniarek.
Z powodu różnic programowych pomiędzy systemem kształcenia w Polsce i w krajach Unii, absolwenci liceów medycznych, zgodnie z przyjętą dyrektywą parlamentu europejskiego, podpisaną przez rząd Polski podczas negocjacji akcesyjnych, po 2010 roku utracą prawo wykonywania zawodu na terenie Unii.

Gdzie i za ile?

Z myślą o absolwentkach liceów medycznych od roku akademickiego 2004/2005 pojawiły się pomostowe studia zawodowe licencjackie.
Trwają one od 2 do 5 semestrów, przy czym istnieje możliwość zaliczenia 50% zajęć praktycznych i praktyk zawodowych na podstawie zdobytego doświadczenia zawodowego. Absolwent otrzymuje tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub licencjata położnictwa.
Byłyby te studia może i dobrym rozwiązaniem, gdyby stworzono warunki...
ku studiowaniu. Tymczasem, wspomnianą Dyrektywą 77/453 wyznaczono bardzo krótki termin na uzupełnienie wykształcenia. Do 2010 roku 150 tysięcy pielęgniarek, bo takiej grupy dyrektywa dotyczy, musiałoby ukończyć studia pomostowe. Tylko gdzie? Nawet przy założeniu, że 50 uczelni kształci rocznie 300 osób, to do 2010 roku szkoły te nie byłyby w stanie zapewnić wykształcenia wszystkim absolwentom dawnych liceów zawodowych. Drugą ważną kwestią są finanse. Półroczny kurs, podnoszący kwalifikacje, kosztuje 2000 złotych.
Efekt? Ukończyło je zaledwie kilka tysięcy pielęgniarek spośród owych 150 tysięcy.
Dla większości z nich jest to po prostu drenaż kieszeni.

Piłka po stronie rządu

Pielęgniarki i położne poczuły się zagrożone.
Uważają, że to zaniedbania w procesie akcesyjnym sprawiły, iż pojawiła się dyrektywa Parlamentu Europejskiego, nie uznająca kwalifikacji absolwentek liceów medycznych i wyznaczająca 2010 r. jako datę graniczną dla uzupełnienia wykształcenia. Dyrektywa ta daje polskim pielęgniarkom, które ukończyły średnią szkołę medyczną, jedynie prawo do ubiegania się o gorzej płatną pracę w charakterze asystentki pielęgniarskiej na terenie Unii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH