Nasza placówka otrzymała niezadowalającą ocenę dotyczącą zapewnienia wyżywienia pacjentów. NIK uzasadniła taką ocenę utrudnionym dostępem pacjentów do dietetyków szpitalnych oraz obniżoną kalorycznością posiłków.

Zbigniew Grzywnowicz, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej:
Przy czym należy zauważyć, że średnia dzienna kaloryczność posiłków wyliczona była na podstawie dwóch jadłospisów dekadowych, a zasadniczy wpływ na obniżoną wartość energetyczną tych jadłospisów miały kolacje.
Realizując zalecenia pokontrolne, dokonaliśmy zmiany organizacji czasu pracy dietetyków. Obecnie 50% czasu etatowego wykorzystują na bezpośrednią pracę w oddziałach szpitalnych z przeznaczeniem na edukację i konsultacje pacjentów w zakresie racjonalnego żywienia. Odbywa się to według comiesięcznych harmonogramów pracy dietetyków.
Zmieniony został także jadłospis w sposób uwzględniający obowiązujące normy żywieniowe.
Wprowadzone zmiany w zostały potwierdzone i ocenione pozytywnie na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez PPIS. Stwierdzono, że obecnie stosowana receptura jest właściwa i zgodna z normą żywieniową Instytutu Żywności i Żywienia.

Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mielcu:
Aby wypowiadać się o jakości kontroli NIK, trzeba rozwiać wiele ważnych wątpliwości. Między innymi badanie, którego wynikiem podpiera się NIK argumentując, że dawka soli została u nas przekroczona, według naszej wiedzy, nie zostało nigdy wykonane.
Na początku maja wysłaliśmy w tej sprawie pismo do NIK, ale dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi, która, być może, zawierałaby jakieś wyjaśnienie tej kwestii, odniosłaby się do faktów, których możemy nie znać.
W dokumentach, które przekazano nam po kontroli oraz podczas spotkania, na którym kontroler referował wyniki analiz, nie było mowy o błędzie, który teraz jest wymieniony w raporcie Izby. Podejrzewamy nieporozumienie i chcemy to sprawdzić. Tym bardziej że sanepid, który pracował podczas kontroli na zlecenie NIK, w ogóle nie badał naszej żywności pod kątem wymienionym na witrynie internetowej Izby.
Natomiast jeśli chodzi o sugestie NIK, dotyczące np. większego urozmaicania posiłków, wprowadzenia większej ilości ryżu czy warzyw kosztem ziemniaków, to oczywiście dostosowaliśmy się do tych wymagań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH