Nasza placówka otrzymała niezadowalającą ocenę dotyczącą zapewnienia wyżywienia pacjentów. NIK uzasadniła taką ocenę utrudnionym dostępem pacjentów do dietetyków szpitalnych oraz obniżoną kalorycznością posiłków.

Zbigniew Grzywnowicz, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej:
Przy czym należy zauważyć, że średnia dzienna kaloryczność posiłków wyliczona była na podstawie dwóch jadłospisów dekadowych, a zasadniczy wpływ na obniżoną wartość energetyczną tych jadłospisów miały kolacje.
Realizując zalecenia pokontrolne, dokonaliśmy zmiany organizacji czasu pracy dietetyków. Obecnie 50% czasu etatowego wykorzystują na bezpośrednią pracę w oddziałach szpitalnych z przeznaczeniem na edukację i konsultacje pacjentów w zakresie racjonalnego żywienia. Odbywa się to według comiesięcznych harmonogramów pracy dietetyków.
Zmieniony został także jadłospis w sposób uwzględniający obowiązujące normy żywieniowe.
Wprowadzone zmiany w zostały potwierdzone i ocenione pozytywnie na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez PPIS. Stwierdzono, że obecnie stosowana receptura jest właściwa i zgodna z normą żywieniową Instytutu Żywności i Żywienia.

Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mielcu:
Aby wypowiadać się o jakości kontroli NIK, trzeba rozwiać wiele ważnych wątpliwości. Między innymi badanie, którego wynikiem podpiera się NIK argumentując, że dawka soli została u nas przekroczona, według naszej wiedzy, nie zostało nigdy wykonane.
Na początku maja wysłaliśmy w tej sprawie pismo do NIK, ale dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi, która, być może, zawierałaby jakieś wyjaśnienie tej kwestii, odniosłaby się do faktów, których możemy nie znać.
W dokumentach, które przekazano nam po kontroli oraz podczas spotkania, na którym kontroler referował wyniki analiz, nie było mowy o błędzie, który teraz jest wymieniony w raporcie Izby. Podejrzewamy nieporozumienie i chcemy to sprawdzić. Tym bardziej że sanepid, który pracował podczas kontroli na zlecenie NIK, w ogóle nie badał naszej żywności pod kątem wymienionym na witrynie internetowej Izby.
Natomiast jeśli chodzi o sugestie NIK, dotyczące np. większego urozmaicania posiłków, wprowadzenia większej ilości ryżu czy warzyw kosztem ziemniaków, to oczywiście dostosowaliśmy się do tych wymagań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH