Dynamiczny rozwój obrazowania

Radiologia, która jest częścią diagnostyki obrazowej, zespala wiele specjalności. Według szacunków, co najmniej 70% rozpoznań stawianych albo potwierdzanych jest dzięki różnym metodom z zakresu diagnostyki obrazowej, a np. w neurochirurgii czy medycynie urazowej jest to 100%.

O współczesnych trendach i najnowszych osiągnięciach w obrazowaniu medycznym rozmawiali uczestnicy jednej z sesji w ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.).

Jak podkreślał prof. Andrzej Urbanik, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, dwoma najdynamiczniej rozwijającymi się obecnie działami radiologii jest radiologia zabiegowa, zwłaszcza w dziedzinie onkologii, oraz informatyka.

Klasyczny schemat, cyfrowa obróbka

Klasyczny schemat radiologii, pomimo upływu 122 lat od odkrycia promieni rentgenowskich, pozostał taki sam. Lampa rentgenowska, pacjent i kaseta z błoną, jej obróbka fotochemiczna. Dynamicznie natomiast rozwija się cyfryzacja tego procesu.

Prof. Urbanik zaznaczył, że techniką, która królowała w klasycznej radiologii i kwitła do czasu tomografii komputerowej, była tomografia rentgenowska. Później zanikła. Obecnie pojawiła się w wersji cyfrowej, jako tomosynteza, która rozwijana jest dynamicznie w mammografii, diagnostyce kości i klatki piersiowej. Kolejną rozwijaną techniką jest radiografia podwójnej energii, nazywana także spektralną.

Techniką obrazowania, która staje się narzędziem "codziennego użytku", jest ultrasonografia. Za jej powszechnym wykorzystaniem stoi brak promieniowania jonizującego i miniaturyzacja. Dzisiaj to niewielkie urządzenia, z których obraz można przesyłać na chociażby tablet czy smartfon.

- Takie urządzenia można wykorzystywać tylko w określonym zakresie, ale w przypadkach ostrych są bardzo przydatne. Ultrasonografy są dzisiaj na wyposażeniu coraz większej liczby karetek, samolotów, w wyprawach wysokogórskich, na polu walki. Są także nieocenione w przypadku masowych katastrof humanitarnych. Po trzęsieniu ziemi w Katmandu ze sprzętu diagnostycznego działał y tylko ultrasonografy zasilane ogniwami słonecznymi - przypominał prof. Urbanik, dodając, że wkrótce te urządzenia staną się tak powszechne jak stetoskop.

W ultrasonografii nową, rozwijaną metodą jest elastografia - uciskanie fizyczne badanego obiektu, aby zobaczyć jego strukturę, albo wysyłanie dodatkowej wiązki, aby zobaczyć, jak wygląda gęstościowa struktura określonego narządu. Inną, ciągle doskonaloną techniką, jest ta z wykorzystaniem środków kontrastujących.

Już nie science fiction

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH