Dymisja i szybkie powołanie

W związku z nieprawidłowościami związanymi z realizacją projektu "e-RZOZ Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług rejestru zakładów opieki zdrowotnej", 22 listopada br. minister Bartosz Arłukowicz odwołał ze stanowiska dyrektora Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Leszka Sikorskiego - poinformował resort zdrowia.

Odwołane zostały również trzy inne osoby, zatrudnione w CSIOZ na stanowiskach kierowniczych. Na stanowisko dyrektora Centrum został powołany Marcin Kędzierski, dotychczasowy zastępca dyrektora departamentu organizacji ochrony zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do resortu zdrowia, chodzi o wyniki prowadzonej przez resort zdrowia kontroli w CSIOZ.

Urzędnicy Centrum mieli ukrywać stan faktyczny prowadzonych prac i opóźnień przy uruchomieniu systemów informacyjnych.

Gromadzenie wątpliwości

Po ogłoszeniu decyzji personalnych przez resort, Jakub Fiałek z CSIOZ powiedział PAP, że nie ma informacji o powodach odwołań w Centrum. Dodał, że nie dysponuje też informacjami dotyczącymi kontroli MZ w Centrum, ponieważ jeszcze się ona nie zakończyła i nie ma sformułowanych konkretnych wniosków pokontrolnych.

Przypomnijmy, że na początku tego roku NIK przedstawiła raport w sprawie prac CSIOZ, w którym wskazano na uchybienia dotyczące realizacji projektów, m.in. nieprawidłowości w stosowaniu procedury zamówień publicznych oraz brak koordynacji i formalnej współpracy pomiędzy CSIOZ i NFZ.

Wtedy Andrzej Strug, dyrektor departamentu informatyki NFZ, przyznał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że już w 2010 r. współpraca Funduszu z CSIOZ znacznie się rozluźniła. Dodał, że projekt CSIOZ nie funkcjonuje tak, jak wyobrażano to sobie w Funduszu. Prezes NFZ zdecydował zatem, aby nie poświęcać mu zbyt dużo czasu, ponieważ płatnik ma swoje obowiązki, a udział w projekcie CSIOZ nie pomaga mu w ich realizacji.

Chodziło o prace nad jednym z głównych projektów prowadzonych przez CSIOZ, czyli elektroniczną platformę gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, który ma się zakończyć we wrześniu 2014 r. Platforma ma umożliwić placówkom ochrony zdrowia oraz pacjentom m.in. dostęp do wybranych danych medycznych, w tym historii choroby, oraz umożliwić im zapisy na wizyty lekarskie.

Budżet programu wynosi ponad 712 mln zł. Także prezes Urzędu Zamówień Publicznych zgłosił poważne zastrzeżenia do największego postępowania przetargowego w ramach tego projektu. W maju br.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH