Dwuosobowe zespoły w karetkach P? Taka obsada nie zawsze wystarczy

Niedawne rozporządzenie ministerialne dotyczące zasad kontraktowania świadczeń w pogotowiach ratunkowych wprowadziło dodatkowe punkty dla stacji, w których wszystkie zespoły podstawowe mają skład 3-osobowy. MZ rozważa - jednak tylko jako jedną z wielu propozycji - możliwość zmiany ustawowych zapisów o minimalnej liczebności zespołów P.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 5 sierpnia 2016 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu ws. zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje dodatkową liczbę 40 punktów za spełnienie warunku funkcjonowania wszystkich podstawowych zespołów stacji pogotowia w składzie 3-osobowym. To tzw. rozporządzenie kryterialne jest już obowiązującym aktem prawnym.

Jak tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia, niespełnienie wspomnianego warunku nie wyklucza świadczeniodawcy z możliwości zawarcia z nim umowy, a jedynie skutkuje uzyskaniem niższej liczby punktów rankingowych.

Lepiej w trójkę

Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że wprowadzając w rozporządzeniu preferencje dla podstawowych zespołów trzyosobowych (P), kierowało się postulatami zgłaszanymi przez personel medyczny, stowarzyszenia i ekspertów w dziedzinie ratownictwa medycznego oraz przez resort pracy.

- Zespoły w składzie co najmniej trzyosobowym są w stanie m.in.: przeprowadzić bardziej skuteczną reanimację pacjenta - zwłaszcza podczas długich akcji reanimacyjnych i w trakcie transportu ambulansem, mogą przenieść większą ilość sprzętu ratowniczego z ambulansu bezpośrednio w pobliże poszkodowanego - wylicza rzeczniczka.

Dodaje, że według ekspertów zespół trzyosobowy ma większe możliwości przetransportowania pacjenta do ambulansu, nie stwarzając zagrożenia dla zdrowia poszkodowanego i personelu medycznego oraz udzielania medycznych czynności ratunkowych osobom znajdującym się pod wpływem substancji psychoaktywnych lub cierpiącym na zaburzenia psychiczne, w tym również z zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego.

- Należy zaznaczyć, że wciąż dopuszcza się istnienie zespołów podstawowych w składzie dwuosobowym. Decyzja w tej sprawie pozostaje w zakresie kompetencji kierownika podmiotu leczniczego, będącego dysponentem tych zespołów - podkreśla Milena Kruszewska.

W myśl art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym w skład podstawowego zespołu ratownictwa medycznego wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do podejmowania medycznych czynności ratunkowych. Zwykle jeden z ratowników jest jednocześnie kierowcą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH