W powszechnym przekonaniu sytuacja szpitali w Polsce staje się już krytyczna. W takim poglądzie mogą nas umacniać opinie pacjentów czy doniesienia medialne. Ta opinia nie zawsze musi w pełni odzwierciedlać rzeczywistość.

Z pewnością jest w Polsce grupa szpitali, która w obecnych warunkach działania nie ma szans na samofinansowanie.

Jednak tworzenie atmosfery katastrofy sprzyja utrwalaniu opinii, że "nic się nie da już zrobić", co usprawiedliwia zaniechanie prób wpływania na rzeczywistość.

Fakty są jednak takie, że nawet w trudnych okolicznościach część szpitali potrafi znaleźć sposób działania prowadzący do wyjścia z trudnej sytuacji.

Obecnie trudno sobie wyobrazić skuteczne wprowadzanie jakichkolwiek zmian bez pogłębionej analizy przyczyn problemów i zbudowanej w oparciu o nią planu działania.

W takich działaniach bardzo przydaje się wiedza, czy w innych podobnych jednostkach dany proces jest lepiej realizowany.

Można wówczas założyć, że wdrażając podpatrzone rozwiązania, możemy osiągnąć podobne, lepsze wskaźniki.

Taka analiza, zwana benchmarkingiem, jest skutecznym narzędziem poszukiwania tych procesów w naszej organizacji, w których można uzyskać postęp.

Prawie sto wskaźników - PCSM od czterech lat wdraża w Polsce system umożliwiający analizę benchmarkową w jednostkach ochrony zdrowia.

Jednym ze szpitali współpracujących z nami jest SPZOZ w Puławach.

W chwili rozpoczęcia współpracy szpital ten znajdował się w krytycznej sytuacji, która wymagała podjęcia szybkich działań naprawczych - informuje Marek Gembal, prezes PCSM Sp. z o.o.

Aby zilustrować proces zmian zrealizowanych w szpitalu w Puławach, w poniższym opracowaniu przytoczono część danych pochodzących z raportu rocznego za rok 2011 w porównaniu z wynikami osiągniętymi przez szpital w chwili gdy proces zmian był wdrażany - w 2012 roku.

- Warto podkreślić, że zasadą współpracy między PCSM a szpitalami jest zachowanie poufności danych.

Okolicznością umożliwiającą zrezygnowanie z tych reguł jest zgoda zainteresowanej jednostki.

Pod kątem tego opracowania taka zgoda została wyrażona przez szpital - zastrzega prezes Gembal.

Raport benchmarkowy PCSM zawiera blisko 100 wskaźników pokazujących zarówno sytuację całego szpitala, jak i jego jednostek organizacyjnych.

W poniższym opracowaniu przytoczono tylko wybrane elementy.

Opis procesu zmian, jakie zostały zrealizowane w SPZOZ w Puławach, jest przedstawiony z dwóch punktów widzenia: PCSM - firmy badawczej zajmującej się analizą benchmarkową szpitali, pokazującej zmiany we wskaźnikach szpitala SPZOZ w Puławach - przedstawia opis założeń i realizacji procesu zmian w szpitalu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH