Skarga na monopolistyczne praktyki NFZ

Przez tzw. ptaszkowanie w sprawozdaniach do NFZ, czyli zaznaczanie procedur ratujących życie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi traci rocznie kilka milionów złotych - twierdzi dyrektor tej placówki Wojciech Szrajber. Dlatego zdecydował się złożyć skargę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczącą nadużywania przez Fundusz pozycji dominującej na rynku usług medycznych.

- NFZ w pierwszej kolejności płaci za świadczenia ratujące życie. Trzeba je za każdym razem zaznaczyć w rozliczeniu z NFZ - mówi portalowi rynekzdrowia.

pl mecenas Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni, która reprezentuje łódzki szpital.

Dyskusyjne rozliczanie

Mec. Fortak-Karasińska podaje przykład dyskusyjnego rozliczenia. Jeżeli szpital w ramach limitu może wykonać operację u dwóch pacjentów i przeprowadzi je w ramach planowych świadczeń, a później - w czasie tego samego okresu rozliczeniowego - będzie musiał jeszcze wykonać taką samą operację kolejnym dwóm osobom, które trafiły do szpitala np. po wypadku komunikacyjnym, to NFZ zapłaci szpitalowi tylko za pacjentów, którzy trafili do tej placówki po wypadku.

- Wcześniej nie dochodziło do takich sytuacji. Jeżeli we wspomnianym przypadku NFZ zapłacił tylko za dwie osoby, to dyrektor szpitala mógł skierować sprawę do sądu, który nakazywał zapłatę za wszystkie świadczenia - przypomina Katarzyna Fortak-Karasińska. - Natomiast teraz, kiedy na formularzach zaznacza się świadczenia ratujące życie, nie ma praktycznie możliwości wygrania takiej sprawy, ponieważ Fundusz argumentuje, że szpital wykorzystał limit danego świadczenia już w ramach tych procedur, które ratowały życie.

Zdaniem mecenas Fortak-Karasińskiej, takie działania ze strony płatnika są nadużywaniem przez NFZ pozycji dominującej na rynku, co jest niezgodne z prawem. Dodatkowo, jak tłumaczy, tzw. ptaszkowanie nie zostało zawarte w umowie pomiędzy szpitalem a Funduszem.

Decyzja o takim prowadzeniu sprawozdawczości została ogłoszona jedynie na stronie internetowej NFZ.

Ktoś musiał to powiedzieć

Dlaczego dyrektor Szpitala im. Kopernika zdecydował się na walkę z formą sprawozdawczości?
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH